Si të shpejt të fikur ekranin e Mac tonë

gjetës-mak

Nëse punojmë me një Mac çdo ditë, qoftë në shtëpi ose në shtëpi, ka të ngjarë që nëse kalojmë shumë kohë para tij, ne kemi ndonjë vizitë të papritur në atë kohë dhe se mund të ndërhyjë në punën tonë, ose sepse nuk ka mbaruar akoma dhe nuk duam të marrim sugjerime absurde për këtë, ose sepse po përgatisim ndonjë befasi që nuk duam që asnjë anëtar i familjes sonë ta shohë para askujt tjetër . Për ta bërë këtë, më e shpejta, në varësi të modelit Mac që kemi, është mbyllja e ekranit nëse është një kompjuter portativ, fikja e monitorit në të cilin është lidhur Mac ose përdorimi i një kombinimi të çelësave.

Kombinimi i çelësave është zgjidhja më e shpejtë dhe më e dobishme në kohën e fikjes së ekranit në një moment. Megjithëse ne gjithashtu mund të konfigurojmë Mission Control për të filluar mbrojtjen e ekranit kur marrim cepin e konfiguruar për këtë qëllim, por gjithashtu edhe nëse qëllimi ynë nuk është vetëm të fshehim atë që po bëjmë por atë që duam është të fikim ekranin plotësisht sepse do të dalje, ky opsion nuk është i dobishëm.

Por Apple gjithmonë mendon për gjithçka dhe përmes një shkurtoreje të tastierës, ne mund të çaktivizojmë shpejt ekranin tonë Mac në më pak se një sekondë. Në vijim ne ju tregojmë kombinimin e çelësave për t'u përdorur.

Fikni shpejt ekranin e Mac-ut tonë

OS X na ofron dy mundësi për të çaktivizuar shpejt ekranin e kombinimit tonë Mac me kalimin e kohës do të mësohemi të përdorim dhe nuk do të jetë shumë problem përdorimi i tyre i shpejtë:

 • Shift (⇧) -Ctrl (⌃) - Nxirr
 • Shift (⇧) -Ctrl (⌃) - Fuqia. Ky mashtrim i fundit funksionon në mënyrë perfekte në modelet më të fundit të Mac.

Pasi të kemi shtypur kombinimin e tastave të gjitha ekranet që janë të lidhura me Mac-in tonë do të fiket automatikisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  Ekziston një mundësi po aq e shpejtë ose më e shpejtë, e cila është përdorimi i "Qosheve aktive" dhe vënia e ekranit në gjumë.