Shtoni shkallën e hartës në aplikacionin Maps për OS X

Hartëso-shkallën e hartave-0

Desde que Apple decidió incluir la aplicación de Mapas en OS X esta se ha convertido en una herramienta muy útil para planificar rutas, generar archivos de mapas sin conexión o simplemente enviar dichas rutas a nuestro iPhone para poder disponer de ellas en cualquier momento. Sin embargo por defecto no integra un componente cartográfico que a más de uno le resultará imprescindible a la hora de hacerse una idea del tamaño del mapa y ese no es otro que la propia escala del mapa en forma de indicador.

SHKALLA N M HARTA

De todas formas esto no es un problema ya que la aplicación integra dicha opción, ahora pasemos a ver como activarla para que sea visible.

Tan solo en dos pasos podremos hacerlo de una forma rápida y sin complicaciones:

 1. Me sa duket ne do të hapim aplikacionin Maps dhe ne do të ngarkojmë çdo hartë ose të vendndodhjes sonë ose të ndonjë vendi tjetër
  Hartëso-shkallën e hartave-1
 2. Ne do të hapim menunë View dhe klikoni në «Trego Shkallën» në mënyrë që të aktivizohet automatikisht. Për ta çaktivizuar atë, ne thjesht do të përsërisim operacionin, por këtë herë do ta bëjmë atë në «Hide Scale»
  Hartëso-shkallën e hartave-2

El indicador de escala que se muestra en la esquina inferior izquierda estará presente a partir de ahora en todos los mapas que se vayan cargando. Hay que prestar especial atención al detalle de que la escala  se ajusta automáticamente y sobre la marcha con lo que se va mostrando por lo que si cambia el lugar, el mapa activo o se acerca o reduce el mismo, la escala se ajustará en función de esos cambios. También se mostrará independientemente de que la visualización sea Estándar, Híbrida o Satélite.   

Si queremos guardar el mapa en formato PDF para llevarlo a lugares sin conexión de red, el indicador de escala también estará presente. Aún así si queremos compartir el mapa con otra persona, el receptor deberá tener activada igualmente la opción para que aparezca esta opción ya que de otro modo no se mostrará.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dinepada dijo

  Duhet të ekzistojë një mënyrë më komode për të matur distancat në harta në OSX tani që as hartat google nuk kanë një vizore në faqen e tyre të internetit

 2.   Jimmy iMac dijo

  Ajo që nuk do të doja është që ata të heqin pjesën e vendeve të ipotos në Yosemite, unë e dua atë për të vendosur këmbët gjeopozicionimin e fotografisë, diçka që tashmë ka humbur në aplikacionin e fotove nga IOS 6 në 7