Si të fshehni ose shfaqni shpejt skedarët në macOS me një shkurtore të tastierës

Si rregull i përgjithshëm, sistemet operative fshehin një seri skedarësh për ndonjë arsye, e cila nuk është gjë tjetër veçse të përpiqesh të parandalosh përdoruesit të kenë qasje në to dhe sistemi operativ të mos korruptohet, por nuk është arsyeja e vetme. Nëse ndajmë Mac-in tonë me njerëz të tjerë dhe nuk kemi një sistem të kontrollit të përdoruesit, ndoshta jemi të interesuar të fshehim disa skedarë.

Nëse jemi të detyruar rregullisht të punojmë me këto lloj skedarësh, ju ndoshta jeni lodhur duke përdorur menunë e sipërme për të fshehur dhe treguar skedarët e fshehur të sistemit. Për fat të mirë macOS na ofron një qasje të drejtpërdrejtë përmes një kombinimi të çelësave për të qenë në gjendje të fshehim ose të tregojmë këto lloj skedarësh.

Në mënyrë që të përdorim këtë metodë, ne kemi nevojë që kopja jonë e macOS të jetë e barabartë ose më e lartë se macOS Sierra, në mënyrë që çdo version më i lartë të jetë gjithashtu i pajtueshëm me këtë shkurtore të tastierës. Nëse ideja jonë nuk është të fshehim skedarë në mënyrë që askush të mos ketë qasje, ne nuk duhet të përpiqemi t'i qasemi këtyre llojeve të skedarëve, pasi që është i rezervuar për përdorues të përparuar, pasi siç e kam përmendur më lart, çdo modifikim mund të ndikojë në performancën e ekipi.

Shfaq / Fshih skedarët e fshehur në macOS

Si çdo kombinim i tastierës që na lejon të modernizojmë një funksion që është i disponueshëm në menu, ky kombinim çelësash kërkon shtypjen e njëpasnjëshme të tastave Shift + Komanda +.

Po, kombinimi i tastave kërkon që ne të shtypim tastet Shift, tastin e komandës. dhe pikë. Ndërsa kryejmë atë kombinim çelësash, të gjitha skedarët që janë të fshehur në Gjetës do të shfaqet ose fshihet në varësi të statusit në të cilën ndodhen kur ne kryejmë procesin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   aTx2000 dijo

    Madhe…!