Si të fshini një pajisje Bluetooth të lidhur me Mac-in tonë

Bluetooth

Teknologjia Bluetooth ka evoluar vitet e fundit, gjë që e ka lejuar atë të bëhet më shumë sesa thjesht një teknologji për të dërguar skedarë nga celulari në celular, siç bëmë me telefonat tanë të parë, jo me smartphone. Ndërsa është evoluar, jo vetëm që është përmirësuar performanca dhe aftësitë e tij, por edhe konsumi i baterisë është zvogëluar.

Duke zvogëluar konsumin e baterisë, ka qenë e mundur të përdoret ky protokoll komunikimi në mjete që vishen, si pa konsumimin e smartphone-it dhe pajisjes të preken në asnjë kohë. Vite më parë, gjëja e parë që bëmë për të kursyer baterinë ishte të fiknim Bluetooth, një proces që ne kemi ndaluar së bërëi në vitet e fundit.

Tastierat dhe minjtë Bluetooth gjithashtu kanë përfituar nga zvogëlimi i konsumit të baterisë së këtyre pajisjeve, gjë që na lejon të përdorim këtë lloj pajisje për shumë ditë, ose javë, pa pasur nevojë t'i karikoni ose zëvendësoni baterinë.

Kur një nga këto pajisje vdes, ne i shesim ato ose thjesht do të ndalojmë së përdoruri atë, është gjithmonë e përshtatshme hiqni atë nga pajisjet Bluetooth që ne kemi shoqëruar me Mac-në tonë. Në këtë mënyrë, gjithmonë do të jetë shumë më e lehtë të bashkëveprojmë me ato që përdorim, pa qenë lista më e gjatë se ajo e mbretërve magjistarë të një fëmije.

 • Së pari, ne drejtohemi lart Preferencat e sistemit. Nëse më parë kemi mundësuar që ikona e Bluetooth-it të jetë e disponueshme në pjesën e sipërme të djathtë të menusë, mund të përdorim direkt opsionet e Bluetooth-it duke klikuar në Hap panelin e preferencave të Bluetooth. Nëse jo, në Preferencat e Sistemit, klikoni në ikonën Bluetooth.
 • Tjetra, do të shfaqen të gjitha pajisjet Bluetooth që ne kemi lidhur me Mac-in tonë në një moment.
 • Për të eleminuar ato që nuk i përdorim më, thjesht duhet ta vendosim miun sipër dhe klikoni në X që shfaqet në anën e djathtë të emrit.
 • Duke klikuar në X, sistemi do të na informojë nëse duam të vazhdojmë me heqjen e pajisjes. Klikoni mbi Heq dhe pajisja nuk do të shoqërohet më me ekipin tonë.

Nëse duam ta rilidhim, thjesht duhet të kryejmë procesi i çiftimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexandre dijo

  Faleminderit shumë, dhe a di dikush se si të fshehë një pajisje në transmetimin ajror? Unë shikoj televizorin e fqinjit gjatë gjithë kohës dhe shumë herë e godas atë aksidentalisht. Faleminderit.