Si të zbuloni fontin e përdorur nga një faqe në internet me Mozilla Firefox

Letras

Likelyshtë e mundshme që, në disa raste, ju keni parë fontin ose shkronjën e shkrimit të përdorur nga një faqe në internet, dhe ju keni qenë i interesuar të dini emrin e tij, të jeni në gjendje ta shkarkoni atë dhe ta përdorni në dokumentet tuaja, ose ta përfshini atë në një faqe në internet nëse i përkushtoheni krijimit të tyre.

Kontrollimi i kësaj në Mac është relativisht i lehtë nëse përdorni shfletuesin Mozilla Firefox, që atëherë me shtrirjen që do t'ju tregojmë ju mund ta zbuloni, me një klik të vetëm, si emri i fontit që është përdorur, ashtu edhe të gjitha cilësimet që janë aplikuar në të.

Gjeni fontin e përdorur nga një faqe në internet me Mozilla Firefox

Siç kemi treguar, për të gjetur burimin që përdor një faqe në internet, si dhe të gjitha detajet që i korrespondojnë asaj, duhet të përdorni një shtrirje të shfletuesit. Ka shumë prej tyre në dispozicion për të njëjtin qëllim, por personalisht, ai që më dukej më i plotë dhe më efektiv, pasi që gjithashtu vështirë se do të konsumojë burime, është Gjetësi i shkronjave.

Mund ta shkarkoni këtë shtesë plotësisht i lirë nga faqja e internetit e Shtesave Mozilla, direkt duke u hapur kjo lidhje nga Firefox në kompjuterin tuaj. Pastaj, thjesht duhet të klikoni në butonin blu "Shto te Firefox", dhe lejoni instalimin në dritaren pop-up në krye. Automatikisht, disa sekonda më vonë, do të shfaqen vetë detajet e zgjerimit, që do të thotë se ajo është instaluar me sukses në Firefox.

Deri tani ju vetëm duhet ta provoni. Për ta bërë këtë, do të shihni se, në të djathtën e sipërme, pranë opsioneve dhe zgjerimeve të tjera që keni instaluar, do të shfaqet simboli i Gjetësit të Shkronjave, i përfaqësuar nga një shkronjë në një fletë. Thjesht duhet që, duke qenë në uebin që dëshironi, ta shtypni atë dhe më pas të zgjidhni një pjesë me tekst brenda saj, dhe do të shfaqet automatikisht një dritare e vogël me detaje rreth shkronjave që përdoren.

Gjeni fontin ose llojin e shkrimit të përdorur nga një faqe në internet me Mozilla Firefox në Mac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.