Si të instaloni një printer AirPrint në macOS

Ndërsa teknologjia ka evoluar, dokumentacioni dhe shkrimi në përgjithësi ka kaluar nga formati fizik në atë dixhital, i cili jo vetëm që na lejon të kursejmë para në letër, por edhe ne e bëjmë atë në fishekë boje, pa harruar përfitimi që përfaqëson për mjedisin.

Disa vjet më parë, kur kemi blerë një kompjuter të ri, kemi blerë edhe një printer, por me kalimin e viteve, printerët kanë ndaluar shitjen si më parë, gjë që i ka lejuar ata të evoluojnë në ofrojnë një numër më të madh të funksioneve dhe teknologjisë.

Printerët me teknologji AirPrint janë më të rehatshmit në treg, pasi ato na lejojnë të shtypim çdo dokument nga çdo pajisje, qoftë kompjuteri, tableti apo smartphone. Nëse planifikoni të rinovoni printerin tuaj të vjetër dhe po mendoni të blini një që zbaton këtë teknologji, në këtë artikull do t'ju tregojmë si të instaloni një printer AirPrint në macOS.

Avantazhi kryesor që na ofron kjo teknologji është se ne vetëm duhet lidheni atë në rrjet dhe më vonë shoqërojeni atë me lidhjen tonë Wi-Fi. Nga ai moment, çdo pajisje që mund të shtypë duke përdorur këtë teknologji, të tilla si iPhone dhe iPad, do të jetë në gjendje të shtypë pa pasur nevojë të instaloni ndonjë aplikacion në pajisjen e tyre.

Sidoqoftë, nëse duam të shtypim nga Mac-i ynë, sduhet ta instaloj. Për ta shoqëruar atë me kompjuterin nga i cili duam të shtypim, duhet të ndjekim këto hapa:

 • Para së gjithash ne drejtohemi lart Preferencat e sistemit.
 • Pastaj klikojmë në Printera.
 • Me të shtypura aktiv dhe i shoqëruar me të njëjtin rrjet Wi-Fi atje ku është i lidhur Mac-i ynë, klikoni në shenjën + e vendosur në të majtë poshtë të kolonës së djathtë.
 • Në atë kohë, Mac-u ynë do të njohë se cili printer është i disponueshëm në rrjetin tonë Wi-Fi.
 • Duke klikuar mbi të, në fund të kutisë së dialogut ku shfaqet, detajet do të shfaqen së bashku me teknologjinë që do të përdorë gjatë lidhjes: AirPrint. Klikoni mbi shtoj.
 • Tjetra, do të shfaqet një kuti dialogu që na tregon se si macOS po konfiguron dhe instalon printerin në kompjuterin tonë.
 • Pasi të jetë instaluar, tani mund të përdorim printerin nga Mac-u ynë pa pasur nevojë ta lidhim atë në çdo kohë përmes kabllos tradicionale USB. Cfare ka me shume, nuk ka nevojë të përdorni softuerin e prodhuesit të jemi në gjendje të përfitojmë nga të gjitha funksionet që na ofron printeri.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.