Si të lidhni desktopin në distancë me një kompjuter Windows nga një Mac

Desktop i largët i Microsoft

Nëse keni një kompjuter me një sistem operativ Windows dhe funksioni i tavolinës në distancë është aktiv, është e mundur që ndonjëherë të keni menduar nëse ekziston ndonjë mundësi e hyrjes në atë kompjuter nga një Mac, sepse në raste të caktuara mund të jetë e dobishme të mos punoni në PC me softuer të palëve të treta, dhe të jetë në gjendje të bëjë lidhjen direkt nga Mac, ashtu si mund të bëhet nga një kompjuter tjetër Windows.

Epo, në këtë rast, megjithëse nuk është aq e lehtë pasi që macOS nuk ka një mjet që vjen i instaluar paraprakisht dhe që ju lejon ta bëni këtë në veçanti, e vërteta është se mund të bëni një lidhje desktopi të largët nga çdo Mac, dhe për këtë do të duhet të instaloni vetëm një aplikacion.

Lidhuni me kompjuterët tuaj Windows nga Mac me Microsoft Remote Desktop

Siç e përmendëm, kësaj here nga Microsoft ata nuk e kanë bërë atë të komplikuar për ata përdorues që dëshirojnë të përdorin desktopin e largët nga Mac, pasi ata kanë krijuar një aplikacion për të, i cili është gjithashtu shumë i lehtë për t'u përdorur dhe falas, edhe pse në këtë rast ka një pengesë të vogël, dhe kjo është është në dispozicion vetëm në anglisht.

Sido që të jetë, të lidheni me kompjuterin tuaj Windows nga Mac, gjëja e parë që do t'ju duhet është sa më poshtë:

 • Një PC Windows (mundësisht Windows 10 për të punuar më mirë), i konfiguruar për të lejuar lidhje të largëta nga kompjuterat e tjerë.
 • IP-ja e pajisjeve në fjalë të jetë në gjendje të lidhet.
 • Përdoruesi dhe fjalëkalimi i tij përkatës që dëshironi të përdorni në mënyrë specifike.
 • Aplikacioni Microsoft Remote Desktop në Mac tuaj.
Microsoft Remote Desktop (Lidhja e AppStore)
Desktop i largët i Microsoftfalas

Pasi ta keni mbledhur dhe regjistruar si duhet, do të jeni gati të lidheni për herë të parë me kompjuterin tuaj në distancë, për të cilën ju vetëm duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin Remote Desktop nga Mac-i juaj dhe pastaj klikoni në shtoni ikonën, dhe zgjidhni "Desktop" (ose "Tavolinë" në Spanjisht). Në rast se magjistari është shfaqur automatikisht, nuk keni nevojë ta bëni këtë, thjesht vazhdoni ta konfiguroni.
 2. Në fushën e quajtur "Emri i PC", shkruani adresën IP kompjuteri Windows në fjalë doni të lidheni, ose emri i hostit në rast se i keni të dy kompjuterët në të njëjtën lidhje rrjeti.
 3. Pasi të jetë bërë kjo, në fushën e "Llogaria e përdoruesit", ju keni dy mundësi të mundshme, në varësi të asaj që preferoni personalisht:
  • Lëreni si "Më pyesni çdo herë", kështu që sa herë që dëshironi të hyni përsëri në kompjuter, do të duhet të futni manualisht emrin e tij të përdoruesit përveç fjalëkalimit të tij, i cili mund të jetë i dobishëm nëse keni shumë përdorues të krijuar në PC të Windows dhe doni të lidheni çdo herë me njëri prej tyre i ndryshëm.
  • Vendosni një llogari përdoruesi, me të cilin mund të kurseni një ose më shumë përdorues për të hyrë në kompjuterët tuaj në një mënyrë më të shpejtë, pasi nuk do të keni nevojë të futni emrin e përdoruesit ose fjalëkalimin. Nëse jeni të interesuar për këtë, ju thjesht duhet të zgjidhni opsionin "Shto llogari përdoruesi ...", dhe pastaj të vendosni emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe një emër të përbashkët për të përdorur nëse dëshironi.
 4. Pas kësaj, ju vetëm duhet të klikoni në butonin "Ruaj" (ose "Ruaj" në Spanjisht), dhe një listë do të shfaqet automatikisht me pajisjet e ndryshme që keni ruajtur për t'u lidhur.
 5. Thjesht duhet të klikoni në atë që keni konfiguruar dhe brenda pak sekondash gjithçka do të konfigurohet dhe ju mund të përdorni atë pa ndonjë problem, dhe nëse gjithçka funksionon mirë, përdoreni sikur të ishte vetë kompjuteri Windows, vetëm brenda dritares.

Lidheni duke përdorur Microsoft Remote Desktop me një kompjuter Windows nga Mac

Pasi ta keni bërë këtë, në varësi të versionit të Windows që keni instaluar në kompjuterin me të cilin jeni lidhur, mund të rregulloni një seri parametrash nga konfigurimi, të tilla si mundësia që rezolucioni të përshtatet automatikisht me madhësinë e dritares, ose zgjidhni se si ju preferoni që gjithçka të duket për nga cilësia, edhe pse këto janë tashmë gjëra opcionale që varen nga shijet tuaja personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Jose dijo

  Kjo funksionon mirë, por asnjëherë shtypja nuk funksionon si duhet.

  1.    Francisco Fernandez dijo

   Quiteshtë mjaft kurioz. Nga sa kam parë, kablli në rastin tim nuk ka problem, por kur shtypni duke përdorur Wi-Fi në PC për t'u lidhur me printerin, duket se ka probleme ... Gjithsesi, unë mendoj se ka të bëjë me se sinjali për desktopin e largët dërgohet në të njëjtin vend, por hej, unë them që në versionet e ardhshme të aplikacionit ose Windows zgjidhja do të vijë ...

 2.   dashuri dijo

  Funksionon në mënyrë të përsosur, por nuk mund të shtyp duke përdorur një printer me kabllo ose wifi, ???

 3.   Luis dijo

  Nuk e marr listën e hapësirave të punës, kështu që nuk mund ta gjej makinën time për të zgjedhur.

 4.   MARIA dijo

  FALEMINDERIT SHUM P HR NDIHMN TUAJ, FALEMINDERIT T P PUBLIKIMIT TUAJ E KAM B DRONE P INR 10 MINUTA. FALEMINDERIT

 5.   VIRGINIA dijo

  Mirëdita, ndjek hapat, por kur arrij te emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi më tregon se nuk është e saktë dhe nuk mund të lidhem me kompjuterin tim të zyrës.
  Ju faleminderit.

 6.   Rafa Palacios dijo

  Mirëmëngjes dhe faleminderit shumë për artikullin:
  Unë kam një pro libër disi të vjetër mac, në të cilin nuk mund të instaloj një El Capitan OS më të fundit (10.11) dhe për këtë arsye Apple Store nuk do të më lejojë të marr dhe instaloj Remote Desktop (v. 10.3) Unë jam duke u përpjekur të gjej një shkarkim të versioni i mëparshëm i këtij programi (Remote Desktop 8.0.44) por nuk mund ta marr.
  Nëse do të mund të më ndihmonit do të ishte mirë.
  Falënderim

  1.    Izabelë dijo

   Përshëndetje! Unë kam të njëjtin problem si Rafa, më duhet një version i vjetër i desktopit të largët.
   Faleminderit per ndihmen.

 7.   shëmtim dijo

  Përshëndetje, në rastin tim nuk funksionon për mua sepse kur përpiqem të lidhem më jep një kod gabimi 0x204. Ajo madje nuk kërkon emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e kompjuterit të destinacionit.
  A e dini se çfarë mund të ndodhë?
  Gracias y un saludo.

 8.   Carmen dijo

  Problem i njëjtë me Mar, a e dini nëse ka ndonjë zgjidhje?
  Shumë falemnderit

 9.   Korina dijo

  Mirë, e njëjta gjë më ndodh në rastin tim nuk funksionon për mua sepse kur përpiqem të lidhem më jep një kod gabimi 0x204. Ai madje nuk kërkon emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e kompjuterit të destinacionit.
  A e dini se çfarë mund të ndodhë?
  Gracias y un saludo.

 10.   FACUNDO dijo

  Mirembrema! Unë kam problemin e mëposhtëm, nëse përdor Microsoft Remote Desktop nga MAC me lidhjen time WIFI në shtëpi, nuk funksionon.
  Tani, nëse e përdor atë përmes internetit të siguruar nga telefoni im celular, ai lidhet pa probleme me kompjuterin tim desktop.
  A e dini se cili mund të jetë problemi?
  Falënderim