Si të minimizoni dritaret në ikonën e aplikacionit

Dok

Në opsionet e konfigurimit ose më mirë preferencat e sistemit gjejmë opsionin për të minimizuar dritaret në vetë ikonën e aplikacionit. Kjo do të thotë që kur minimizojmë një aplikim, atë do të fshihet drejtpërdrejt në ikonën e vetë aplikacionit në bankën e të akuzuarveKy është një funksion që ka qenë në dispozicion për një kohë të gjatë dhe zakonisht është i paaftë në macOS, kështu që sot do të shohim se si mund ta aktivizojmë lehtë dhe shpejt.

Si të minimizoni një dritare në ikonën e aplikacionit

Një funksion vërtet i thjeshtë që mund të jetë i dobishëm për ata që punojnë me shumë aplikacione të hapura në Mac.

minimizoni dritaret

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në "Preferencat e sistemit" dhe kërkoni ikonën e bankësMe Pasi të jemi brenda, është vërtet e lehtë të gjesh këtë opsion që është në fund dhe që tregon qartë "Minimizo dritaret në ikonën e aplikacionit". Në pamjen e sipërme të ekranit mund të shihni se është e çzgjedhur.

Pasi ta zgjedhim dhe aktivizojmë këtë opsion do ta shohim atë kur minimizojnë aplikimet ato nuk qëndrojnë në anën e djathtë të bankës, ata qëndrojnë drejtpërdrejt në ikonën e aplikacionit dhe për t'i hapur ato, shtypni përsëri mbi to dhe kaq. Shtë një funksion që është vërtet i thjeshtë për tu aktivizuar dhe me siguri ishte i panjohur nga shumë prej përdoruesve të macOS, veçanërisht nga ata që sapo kanë blerë një Mac, tani e dini se si këto aplikacione të hapura fshihen drejtpërdrejt në ikonën e tyre kur minimizohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carmen dijo

  Në këtë rast e dija, por më ka tërhequr vëmendjen që ju merrni vetëm një bankë, unë marr një bankën e të akuzuarve dhe një menu bar, a jeni në beta? Faleminderit për postimin, ju inkurajoj të na shpjegoni më shumë truke. Përshëndetje të përzemërta, metus

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Carmen! 🙂

   Kjo ndodh sepse ky imazh është nga një version i vjetër i macOS, veçanërisht macOS Catalina

   Një përshëndetje!

   1.    Carmen dijo

    Faleminderit, unë tashmë kam harruar se si ishte Katalina dhe ky ishte emri i nënës sime, ahahahaha,