Si të shfaqni ikonat e faqeve në Safari me macOS Mojave

Ikona të uebit në Safari

Nëse përdorni shfletues të tjerë të tillë si Google Chrome ose Mozilla Firefox në Mac tuaj dhe së fundmi keni kaluar në Safari, ka të ngjarë që të keni vërejtur një detaj të vogël. Dhe është që kur vizitoni një faqe në internet me këta shfletues, një ikonë e vogël zakonisht shfaqet në krye për të përfaqësuar faqen në fjalë, por megjithatë, si parazgjedhje kjo në Safari nuk ndodh.

Kjo është diçka që mund të bezdisë shumë njerëz, sepse edhe pse mund të mos duket kështu, ndonjëherë mund të jetë shumë e dobishme të njohësh faqen e internetit nga kjo ikonë e vogël, e njohur si favicon, dhe megjithëse në versionet e mëparshme të macOS ju është dashur të përdorni alternativa të palëve të treta si Favikonograf, që nga macOS Mojave tashmë është e mundur të bëhet kjo natyrshëm, dhe arritja e tij është shumë e thjeshtë.

Kjo është mënyra se si ju mund të bëni që ikonat e faqeve të internetit që vizitoni të shfaqen në skedat Safari në Mac

Nëse dëshironi të shijoni këtë veçori të re në Mac tuaj dhe tashmë keni të instaluar macOS Mojave, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm për ta aktivizuar atë. Dhe sigurisht, nëse ndërroni mendje, gjithmonë mund ta çaktivizoni përsëri duke bërë të njëjtën gjë.

 1. Hapni shfletuesin Safari në Mac tuaj dhe më pas, në shiritin e veglave në krye, klikoni mbi ekspeditë gjuetine.
 2. Në menunë që lëshohet, klikoni në opsionin "Preferencat".
 3. Tani, në opsionet e konfigurimit të Safari, klikoni në "Skedat", dhe në kutitë e përzgjedhjes, aktivizo "Shfaq ikonat e faqes në internet".

Aktivizoni ikonat në faqet e internetit me Safari në macOS Mojave

Pasi ta keni bërë këtë, Tani thjesht duhet të kontrolloni që gjithçka funksionon mirë, dhe është shumë e thjeshtë. Thjesht duhet të keni më shumë se dy skeda të hapura në mënyrë që ikonat e rrjetave përkatëse të fillojnë të shfaqen, në mënyrë që t'i identifikoni ato lehtësisht. Për më tepër, në rast se pronarët e faqes në internet që ju vizitoni nuk kanë konfiguruar një imazh që do të shfaqet atje, Safari automatikisht do të krijojë një të thjeshtë me shkronjën fillestare të uebit dhe ngjyrën e sfondit, në mënyrë që të bëjë gjithçka më estetike dhe përdorues miqësor të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paula dijo

  Unë ende kisha Favicongrapher, nuk e dija që tani mund të bëhej edhe si parazgjedhje me Mojave. Faleminderit!

  1.    Francisco Fernandez dijo

   Po, me macOS Mojave është shtuar vendas, kështu që mund të hiqni Faviconographer nëse dëshironi dhe vazhdoni ta aktivizoni këtë brenda cilësimeve të Safari. Faleminderit për leximin, Paula! 😛