Si të dini rezolucionin e ekranit Mac nga Terminali

rezolucioni i retinës së ekranit

Sot ne do t'ju tregojmë se si të dini rezolucionin e ekranit në të cilin kemi të lidhur Mac-in tonë ose ai i një MacBook lehtësisht nga terminali ynë, mund të konsultohet nga paneli i preferencave të sistemit. Por ekziston një alternativë tjetër për ta parë atë duke përdorur aplikacionin Terminal sa i dobishëm mund të jetë kur bëhet fjalë për futjen e linjave të komandave. Tjetra ne ju tregojmë se çfarë do t'ju duhet për të njohur rezolucionin e ekranit tuaj.

shfaqja e retinës imac

1º Gjëja e parë që na duhet është të kemi të hapur Terminal, kështu që kërkoni në aplikacionin nga ndriçoj, nga Gjetës ose nga dosja e aplikacioneve.

2º Pasi të jetë hapur, do të duhet ta ngjisni këtë vija komande:

 • system_profiler SPDisplaysDataType | rezolucioni grep

3º Kur ta keni ngjitur në terminal, shtypni tastin enter për komandën dhe prisni përgjigjen në rreshtin tjetër. Atëherë mund të shohim diçka të ngjashme me imazhin vijues:

rezolucioni i ekranit terminal mac

Siç mund ta shihni, ky MacBook Air 13 inç është vendosur në një rezolucion të paracaktuar prej 1440 x 900 pikselë. Nëse e keni Mac-në tuaj të lidhur në një ekran televiziv HDMI, mbase 720p ose 1080p shfaqet drejtpërdrejt. Në të dy rastet rezolucionet do të ishin përkatësisht 1280 x 720, dhe 1920 x 1080. Ja se si ta ndryshoni këtë rezolucion shpejt.

Nëse keni nevojë të rregulloni rezolucionin e ekranit, zgjidhni Preferencat e sistemit në menunë Apple. Ekrani Retina ofron rezolucione të rregulluara. Këto ju lejojnë të zmadhoni madhësinë e teksteve dhe objekteve në ekran, ose t'i zvogëloni ato për të kursyer hapësirë. Mac do të paraqesë katër ose pesë opsione rezolucioni i rregulluar në varësi të modelit. Ne detajojmë hapat më specifikisht.

 • Zgjidhni logon e Apple në këndin e sipërm të majtë të ekranit tuaj.

 • Klikoni në "Preferencat e Sistemit", pastaj zgjidhni "Shfaq".
 • Shtypni "Display" në rast se nuk është zgjedhur tashmë.
 • Zgjidhni një rezolucion nga lista e rezolucioneve të disponueshme. Rezolucioni më i zakonshëm i ekranit është 1280 me 1024 për shfaqjet standarde dhe 1280 nga 800 për ekranet me ekran të gjerë. Kjo gjithashtu varet nëse është një ekran retinë apo jo.

Ne ju tregojmë një video me një punë praktike ku mund të shihni se si është bërë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexis dijo

  Pershendetje, me falni kam nje problem me iMac timen pak kohe me pare lidhja nga bordi ne ekran deshtoi dhe tani pas 8 muajsh e riparova dhe kur ndezi iMac fillova me nje rezolucion 1280 × 720 te cilen e dhuroj 't si Por rezolucioni vendas i ekranit tim është 2650 × 1440 dhe kur unë dua të modifikoj cilësimet e rezolucionit përmes Preferencave …… .. Duke klikuar në "Ekranet" marr mesazhin e gabimit -> »Gabim në Preferenca»
  Ngarkimi dështoi në panelin e preferencave të ekraneve.
  Kam nevojë për ndihmë, ju lutem në gjithçka që mund të zbuloj. Shikoj që ekrani im ka një maksimum prej 1280 × 720 që është një gabim dhe nuk mund të gjej ndonjë postim të ngjashëm me problemin tim, ju lutem ndihmoni ...

bool (e vërtetë)