Si të parandaloni që Mac juaj të flejë automatikisht

MacBook Pro

Në raste të caktuara, është mjaft e pakëndshme të lini Mac-in të punojë vetë, veçanërisht kur shkarkoni një skedar të rëndë, ose për shembull duke eksportuar një video, dhe kur shkoni të kontrolloni rezultatin pas një kohe, shihni se nuk ka përparuar praktikisht asgjë, pasi automatikisht pak pasi ka hyrë në modalitetin e gjumit, dhe ka ndaluar punën.

Dhe është se, në shumë raste, mënyra e gjumit është shumë e mirë, por e vërteta është se, në shumë raste, mund të jetë diçka vërtet e bezdisshme. Nëse nuk jeni të interesuar që Mac juaj të shkojë automatikisht në gjumë si parazgjedhje pas disa minutash pa e përdorur atë, Ne do t'ju tregojmë se si ta çaktivizoni plotësisht këtë mundësi në një mënyrë të thjeshtë.

Parandalon Mac-në tuaj të shkojë për të fjetur automatikisht

Për fat të mirë, Apple ka përfshirë natyrshëm një mundësi në macOS për një kohë të gjatë që do t'ju lejojë të çaktivizoni këtë mundësi nëse nuk ju nevojitet. Sidoqoftë, ideja e ndryshimit të këtij cilësimi është që nuk do t'ju duhet më, sepse nëse për shembull dëshironi që kjo të ndodhë vetëm aq shpesh, keni disa aplikacione falas dhe shumë të lehta që do t'ju lejojnë ta rregulloni këtë. me prekjen e një butoni, si mund te ishin Kafeina o amfetaminat.

Por, nëse nuk doni të humbni kohë më, mund të ndryshoni cilësimet e Mac dhe voila, megjithëse siç thashë, nëse do t'ju duhet çdo herë më shumë, mund të jetë pak më e rëndë për ju. Për ta çaktivizuar plotësisht atë, mund të ndiqni këto hapa:

 1. Në Mac tuaj, shkoni te Preferencat e sistemit.
 2. Në menunë e cilësimeve, zgjidhni "Ekonomizues".
 3. Brenda dritares, do të shihni se në pjesën e sipërme ka një rrëshqitës të vogël, nën emrin "Fik ekranin më pas". Zvarriteni atë në të djathtën ekstreme, posaçërisht deri atje ku thuhet "Kurrë".
 4. Kur ta bëni këtë, do të shfaqet një sinjalizim, që tregon se është e mundur që, duke aktivizuar këtë opsion, Mac juaj të konsumojë më shumë energji. Thjesht duhet klikoni në butonin e pranimit.

Pasi ta keni konfiguruar këtë, si parazgjedhje Mac-i juaj nuk do të hyjë automatikisht në modalitetin e fjetjes, por nëse dëshironi, do t'ju duhet të shkoni manualisht nga ikona e mollës në shiritin e veglave në krye. Sigurisht, nëse ndërroni mendje në të ardhmen, do të jeni në gjendje të ktheheni në këtë seksion brenda preferencave të Mac tuaj dhe, duke rrëshqitur, do të jeni në gjendje të konfiguroni përsëri kompjuterin tuaj në mënyrë që, pas një kohe të caktuar, të automatikisht hyn në modalitetin e fjetjes, siç e kishit konfiguruar më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joa dijo

  E bëra këtë dhe vazhdon të flejë

 2.   Jose Maria dijo

  E njëjta gjë më ndodh si Joa. Unë kam kontrollet në "kurrë" dhe kjo shkon për të fjetur.

 3.   adodc1 dijo

  sudo pmset -një gatishmëri 0

 4.   Ignacio dijo

  E njëjta gjë, nuk ka asnjë mënyrë për ta parandaluar atë që të shkojë të flejë në më pak se një orë, pavarësisht se kurrë nuk e vë në gjumë ekonomizuesin, me DHE pa bateri. A nuk ka zgjidhje? Crashtë e lodhshme që duhet të lësh një peshë letre në majë të tastierës çdo natë.

 5.   Daniel dijo

  Përshëndetje, iMac shkon për të fjetur edhe nëse është konfiguruar në mënyrë që ekrani të mos fiket kurrë dhe të zgjidhet kutia "Mos lejoni që kompjuteri të flejë kur ekrani të fiket". Nuk e kuptoj pse. Kjo nuk duhet të ndodhë. Unë kam OS X 10.14.6. Dikush mund të më ndihmojë. Faleminderit.

 6.   Adri dijo

  faleminderit

 7.   Rosa dijo

  Pershendetje te gjitheve. Pasi pothuajse u çmenda kam pasur sukses. Kështu: Unë kam shkuar te "Preferencat e Sistemit". Klikova në "Drums". Mesazhi "Fik ekranin pas ..." shfaqet. Unë e kam tërhequr kursorin te "Kurrë". Ai më ka paralajmëruar se kjo do të konsumojë më shumë energji dhe unë klikova në "OK". Shpresoj se ju ndihmon.

  1.    Alexander dijo

   Nuk dini te lexoni? Kjo zgjidhje është ajo që jep artikulli dhe në fakt NUK zgjidh asgjë. Ai vazhdon të pushojë. Unë kam macOS Big Sur 11.5.2 MacBook 2019 dhe kjo marrëzi vazhdon të flejë pas disa minutash. Nëse e lë muzikën nuk e konsideron aktivitet dhe e ndalon. Shkarkimet janë ndërprerë më në fund. Mac është ende një sistem mjaft mediokër, por nuk ka shumë opsione ...

 8.   Alexander dijo

  Problemi vazhdon. Pse publikojnë zgjidhje që NUK zgjidhin asgjë? Unë kam macOS Big Sur 11.5.2 MacBook 2019 dhe këto mbeturina vazhdojnë të flenë pas disa minutash. Nëse e lë muzikën nuk e konsideron aktivitet dhe e ndalon. Shkarkimet janë ndërprerë më në fund. Mac është ende një sistem mjaft mediokër, por nuk ka shumë opsione ...