Spotify arrin 40 milion abonentë

Apple vs Spotify

Ka kaluar një kohë e gjatë që nga Marsi i kaluar, data në të cilën kompania suedeze Spotify njoftoi shifrat më të fundit të pajtimtarëve dhe që ato treguan numra prej 30 milion. Që atëherë, ndërsa Apple ka njoftuar periodikisht numrin e pajtimtarëve, Spotify. Apple e filloi vitin me 11 milion abonentë, në Mars kishte 13, në Qershor arriti në 15 dhe në njoftimin e fundit kryesor sapo arriti 17 milion abonentë. Sidoqoftë, rritja e Spotify ka qenë më superiore se ajo e Apple Music, duke u rritur më shumë se dyfishi i shërbimit muzikor streaming të Apple.

Nga marsi i këtij viti deri në shtator, Spotify ka arritur të fitojë 10 milion abonentë të rinj, ndërsa në të njëjtën periudhë kohore, Kompania me qendër në Cupertino ka grumbulluar vetëm 4 milion abonentë. Këto të dhëna janë publikuar në llogarinë zyrtare në Twitter të kokës dhe themeluesit të Spotify, Daniel Ek, në të cilën mund të lexojmë: 40 është 30. Milioni i ri.

https://twitter.com/eldsjal/status/776049074386694144

Mbani në mend se ndërsa Apple ende refuzon të zgjerohet në ekosistemet e tjera, përveç Android, shërbimi i saj streaming i muzikës, kompania suedeze është e disponueshme në të gjitha pajisjet me një lidhje interneti, qoftë një Smart TV, një tastierë, Windows Phone ... pajisje në të cilat Apple Music nuk është i pranishëm dhe të paktën për në momentin që ai nuk pritet.

Shtë e qartë që strategjia që Apple po ndjek për të arritur marrëveshje me artistë të ndryshëm nuk është aq e frytshme sa dëshironte, një strategji që Universal Music tashmë ka qenë përgjegjëse për mbylljen, pas publikimit të albumit më të fundit ekskluziv nga një label që i përket konglomeratit Universal.

Qershorin e kaluar, Spotify njoftoi se kishte arritur 100 milion pajtimtarë Por nuk prishi ata që paguanin për shërbimin përmes një pajtimi ose ata që po shijonin versionin falas të Spotify me reklama.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.