Të gjitha shkurtesat e tastierës për OS X së bashku

tastiera-shkurtore-osx

Një nga detyrat interesante për përdoruesit që përdorin OS X është padyshim të mësojnë shkurtoret e tastierës që kemi në dispozicion. Unë e di me siguri që në fillim mund të duket një sherr apo edhe një detyrë e komplikuar për të kryer për shkak të numrit të shkurtoreve që kemi në dispozicion, Asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës

Përveç shkurtoreve që kemi botuar në Unë jam nga Mac, Apple vë në dispozicion të përdoruesve një seksion në faqen e saj të internetit që na tregon të gjitha shkurtesat e tastierës të disponueshme në Mac. Isshtë e qartë se nuk është e nevojshme të mësojmë secilën dhe secili prej tyre, por është e rëndësishme të dini se ato ekzistojnë dhe për atë që funksionojnë.

tastierë-e re-macbook-12

Njohja e shkurtesave na ndihmon dhe përmirëson produktivitetin tonë me një Mac, dhe me siguri shumë përdorues vlerësojnë aftësinë për të kryer një detyrë në 'një prekje' duke përdorur shkurtoren e tastierës, duke shtypur butonin e djathtë të Miut Magjik ose duke kryer disa gjeste me trackpad. 

Nëse jeni i ri në OS X ose thjesht dëshironi të keni atë lista e plotë e secilës dhe të gjitha shkurtesave ekzistuese të tastierës në sistemin operativ Mac, ju mund të përdorni të gjitha drejtpërdrejt nga kjo lidhje në faqen e internetit të Apple. E përsëris, nuk është e nevojshme të njohim ose të mësojmë secilin prej tyre, por duke pasur parasysh ato që lehtësojnë detyrat tona në OS X do të jetë një ndihmë e madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.