Tastiera 16 ”MacBook Pro është më e heshtura në diapazonin e saj.

MacBook Pro 16 inç

Ne vazhdojmë të gjejmë lajme dhe gjëra të vogla në lidhje me MacBook Pro 16 inç që Apple lançoi më pak se dy javë më parë. Ne e dimë deri tani që folësit janë të rinj dhe më të mirë. Se tastiera ka ndryshuar dhe tani është gërshërë. Por Ne kishim nevojë të dinim nëse ai vërtet i përmbahej asaj që Apple tha për të. Një tastierë e heshtur.

Testi që ka kaluar kompjuteri është më se i besueshëm. Rezultatet janë mjaft kurioze. Duket se Apple ka arritur në shenjë me këtë model dhe këtë tastierë të re.

Ky MacBook Pro i ri është i fuqishëm dhe i qetë

Kur Apple reklamon këtë MacBook Pro, ajo pretendon se është një  "Përvojë e besueshme, e rehatshme dhe e qetë e shtypjes." Nuk kishte asnjë mënyrë se mund të ishte më keq sesa modeli i fluturave që ai prezantoi në 2015 dhe që jo vetëm që ishte më i keq me shkrim, por ishte jashtëzakonisht e zhurmshme. Ata kanë arritur në shenjë me modelin e ri të gërshërëve, aq shumë sa po mendojnë ta prezantojnë atë në azhurnimin 13 inç të MacBook Pro.

Për të kryer testin e vëllimit të tastierës, një gazetar, Joanna Stern e Wall Street Journal,  ai madje shkoi në një dhomë anekoike në Cooper Union, Universiteti i Artit, Inxhinierisë dhe Arkitekturës në NY. Për shkak se dhoma thith reflektime zanore, Vetëm "tingulli i drejtpërdrejtë nga objektet brenda dhomës" mund të matet.

Në atë dhomë anekoike, gazetari ai përdori një metër decibel për të matur tingullin e secilës tastierë që do të përdorte për të shtypur të njëjtin tekst në secilin prej kompjuterëve të testuar. Kompjuterët që ai përdori ishin:

 • MacBook Air me tastierë fluture - 41.9 decibel
 • Laptop sipërfaqësor 3 - 33.8 decibel
 • Dell XPS 13 - 32.3 decibel
 • MacBook Pro 2015 - 31.2 decibel
 • MacBook Pro 16 inç me 'Tastiera Magjike' - 30.3 decibel
 • Pixelbook Go - 30.1 decibel

MacBook Pro 16 inç, është më e qeta në segmentin e saj brenda Apple. Rrahet vetëm nga Pixelbook që bie në sy pikërisht në këtë veçori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.