Karakteristika Car Key e Apple është planifikuar të shtojë mbështetjen U1 Ultra Wideband këtë vit

carkey

Në WWDC të vitit të kaluar, Apple prezantoi një tipar të ri kryesor të makinës. Karakteristika lejon shoferët të zëvendësojnë çelësat e tyre fizikë të makinës me disa pajisje Apple të tilla si Apple Watch ose iPhone. Një azhurnim i specifikimit të lëshimit të çelësit dixhital që vjen më vonë këtë vit do të shtohet mbështetje për lidhjen Ultra Wideband. Gjithashtu për Bluetooth me energji të ulët.

Përditësimi i ri ka qenë i shpallur nga Konsorciumi i Lidhjes Automobile, anëtar i të cilit është Apple. Specifikimi Digital Key 3.0 do të jetë në dispozicion për Apple dhe anëtarët e tjerë të konsorciumit në mes të këtij viti. Për Apple, kjo do të thotë që ajo do të jetë në gjendje të azhurnojë funksionin e çelësit të makinës me mbështetje për chip Ultra Wideband U1. Konsorciumi i Lidhjes së Automjeteve thotë se kjo do t'i lejojë pajisjet të bëjnë matje "të sigurta dhe të sakta" të distancës për të zhbllokuar makinën e përdoruesit.

Digital Key Release 3.0 adreson sigurinë dhe përdorshmërinë duke vërtetuar çelësin dixhital midis një automjeti dhe pajisjes mobile përmes Bluetooth Low Energy. Pastaj krijoni një seancë të sigurt me UWB, e cila lejon që automjeti të marrë matje në distancë të sigurt dhe të saktë për të lokalizuar pajisjen mobile.

Pajisjet mobile krijojnë dhe ruajnë çelësat dixhitalë në elemente të sigurta që ofrojnë nivelin më të lartë të mbrojtjes ndaj sulmeve të bazuara në harduer ose softuer. Shkëmbimi i UWB gjeneron gjithashtu parametra kriptografikë. Kjo garanton siguri maksimale në gjetjen e pajisjes në automjet dhe, për këtë arsye, autorizoni përdoruesin për të hyrë dhe drejtuar automjetin.

Konsorciumi i Lidhshmërisë Automotive gjithashtu vëren se kjo 'specifikim i ri do t'i lejojë konsumatorët të përdorin ato pajisje mobile si çelës dixhital pa duar« BMW kishte njoftuar më parë planet për të integruar mbështetjen Ultra Wideband në platformën e saj Evropiane më vonë këtë vit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.