Xiaomi paraqet AirPower që Apple nuk dinte si ta realizonte

AirPower Xiaomi

Xiaomi ka zhvilluar disa orë më parë një ngjarje për të prezantuar linjën e saj të re të telefonave inteligjentë, një ngjarje që ka përfituar nga rasti për të prezantuar disa pajisje, ndër të cilat duhet të veçojmë një stacion i karikimit pa tel që funksionon ashtu si do të funksiononte AirPower nëse Apple do ta kishte lëshuar atë.

Firma aziatike pretendon se filloi të punojë në këtë bazë karikimi të njëjtën ditë që Apple anuloi projektin, dy vite më parë. Ky klon i AirPower na ofron një dizajn pothuajse identik, disi më pak të rrumbullakosur dhe përfshin 19 mbështjellje ngarkimi në mënyrë që përdoruesit të mund të vendosin pajisjet kudo në bazë.

AirPower Xiaomi

Për të treguar funksionimin e tij, ai përdori saktësisht një iPhone (imazhi që kryeson artikullin). Shumë prej tyre kanë qenë bazat e karikimit që simulojnë AirPower, megjithatë, këto përfshijnë dy pozicione fikse ku të vendosni pajisjet për t'u ngarkuar përveç një pike fikse për Apple Watch, siç janë ato të ofruara nga prodhuesi Nomad për gati 150 euro.

Lëvizja e Xiaomi është veçanërisht e habitshme do të dalë në treg për rreth 90 $, me një fuqi maksimale të karikimit 20W për secilën pajisje. Baza nuk është e përputhshme me Apple Watch por pa AirPods dhe për momentin nuk dihet nëse do të dalë nga Kina, ka shumë të ngjarë.

Gjatë prezantimit, Xiaomi shprehet se janë dashur dy vjet për të zgjidhin problemin e mbinxehjes AirPower, e cila është arsyeja pse Apple njoftoi në 29 Mars 2019 se anuloi këtë projekt duke "mos qenë në gjendje të përmbushin standardet e tyre të larta".

Xiaomi ka qenë në treg për disa vite, duke ofruar produkte cilësore me çmime të reduktuara, kështu që nëse baza e karikimit funksionon siç pretendon me të vërtetë, siç do të vepronte AirPower (megjithëse nëse është në përputhje me Apple Watch) me siguri më shumë se një prej jush do ta provoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.