Gjeni se si të zgjidhni skedarë të shumtë në OS X

sende gjetëse-dok-0

Normalisht veprimi i klikimit dhe zvarritjes së një skedari në OS X është i thjeshtë dhe praktikisht shumica e përdoruesve dinë ta kryejnë atë pa probleme, megjithatë unë gjithashtu kam qenë në gjendje të verifikoj që ekziston një gamë tjetër e gjerë e përdoruesve që zhgënjehen kur tërhiqen ose tërheqin zvarrë zgjidhni shumë skedarë në gjetës, pasi këtu nëse duhet të merrni parasysh disa kombinime ose këshilla të tastierës të arrijmë qëllimin tonë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si të zgjidhni nga një grup i madh skedarësh me një kombinim të vetëm çelësash për të zgjedhur skedarë alternativë që na interesojnë, duke lënë pas të tjerët.

Zgjidhni një grup skedarësh të afërt

Këtu kemi tre opsione të diferencuara mirë, njëra është mundësia e klikimit në pista apo miu duke klikuar dhe zvarritur rrjetin mbi skedarët që duam të kopjojmë.

kopjime-forma-0

Opsioni i dytë është përdorimi i kombinimit Shift + Kliko, domethënë, së pari do të vendosemi në skedarin e parë dhe do të shtypim klikimin dhe pastaj me tastin Shift tashmë të shtypur, klikojmë në skedarin e fundit që duam të lëvizim me të cilin të gjitha ato skedarë ndërmjet të parës dhe të fundit që ne kanë klikuar do të zgjidhen, për sa kohë që jemi në modalitetin e listës pasi që në pamjen e ikonës nuk funksionon njësoj, duke zgjedhur vetëm një në të njëjtën kohë.

kopjime-forma-1

Dhe së fundmi opsioni i tretë do të ishte Komanda + A, i cili do të zgjidhte të gjithë skedarët brenda asaj dosjeje.

Zgjidhni skedarë të shumtë jo rradhazi

Për këtë do të përdorim një kombinim tjetër të ndryshëm, kësaj here do të jetë Komanda + Kliko llojin e tastierës së zgjedhur për të kryer këtë veprim, kështu që do të duhet të klikojmë vetëm në skedarin e parë që duam të tërheqim dhe me CMD ose Komandën të shtypur, klikoni në secilën prej skedarëve që do të përbëjnë grupin tonë, një herë Pasi të kemi zgjedhur, do t'i tërheqim në vendin e tyre të ri.

Ne gjithashtu mund ta përdorim këtë kombinim në mënyrë të kundërt, domethënë, ne mund të zgjedhim një dritare të tërë me CMD + A dhe ta përdorim CMD + Klikoni për të hequr ato skedarë që nuk na duhen.

kopjime-forma-2

Më shumë informacion - Konfiguroni iCloud për të shtypur nga kudo me Mac-in tuaj 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andres dijo

  Mendova se kisha gjetur zgjidhjen por jo, nuk e shpjegove mirë, për të zgjedhur mënyrën se si thoni të mëdha + klikoni duhet ta keni në pamjen "lista" sepse në "ikonat" nuk funksionon.

  1.    Oh dijo

   Kjo është e vërtetë dhe nuk e di pse nuk e vendosin, sepse është një dhimbje

   1.    Miguel Angel Juncos dijo

    Ata sigurisht duhet ta zbatojnë atë në pamjen e ikonës, edhe pse duke klikuar dhe zvarritur kursorin mbi të, siç e shpjegoj në metodën e parë, ne gjithashtu arrijmë të njëjtën gjë.

  2.    Miguel Angel Juncos dijo

   Më ka ndodhur të specifikoj atë detaj, tashmë është azhurnuar, faleminderit për shënimin.

 2.   Jose Manuel dijo

  Hello!
  Unë tashmë i dija këto forma të zgjedhjes së shumëfishtë në Mac, por në aplikacionin Pages nuk funksionon.
  Nuk e di pse dy ose më shumë fjalë nuk mund të zgjidhen në të njëjtën kohë në këtë aplikacion.
  Mund të më ndihmoni mua?
  të fala

 3.   Mauricio Arango dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, faleminderit shumë.