Zbuloni tre funksione që mund të mos i dini se TextEdit mund të kryejë

Funksionet Textedit-0

Nëse ka një aplikacion që nuk mund të mungojë brenda OS X, ai është TextEdit, a përpunues shumë i thjeshtë i fjalëve por kjo nga ana tjetër gjithashtu ofron mundësi të mjaftueshme për ta marrë atë parasysh kur duhet të kryejmë projekte ose të modifikojmë një tekst minimalisht.

Me siguri ju e keni përdorur atë më shumë se një herë, por lFunksionet që ka janë disa dhe mbase nuk i njeh të gjithë. Ne do të shohim tre prej tyre që janë mjaft interesante dhe që unë personalisht i përdor më shumë se një herë.

Formati i shkronjës

Në shiritin e menusë Textedit mund të gjejmë mundësi të ndryshme për të redaktuar formatin e shkronjës dhe që mund të kalojë përmes modifikimit të një teksti për ta lënë atë pa formatim, i cili është plotësisht i sheshtë, kështu që më vonë ne mund ta redaktojmë atë për ta lënë sipas dëshirës sonë, ose në vend të kësaj të konvertojmë a tekst i thjeshtë në RTF ose teksti i pasur i cili do të përkthejë formatimin e plotë në tekst për t'i dhënë asaj një pamje më të mirë.

Funksionet Textedit-2

 

Përveç kësaj në Textedit ekziston një gamë e plotë e opsioneve të avancuara të formatimit për të kontrolluar fontin, madhësinë ose stilin. Ekzistojnë gjithashtu mundësi për të ndryshuar ngjyrën e shkronjave, si dhe për ta bërë atë të theksuar, të pjerrët ose të nënvizuar. Më në fund, ju mund të rreshtoni tekstin sipas nevojës, të përcaktoni hapësirën e vijave dhe të përdorni një shumëllojshmëri të gjerë opsionesh.

E mira në lidhje me këtë është se thjeshtësia e Textedit e bën atë një mundësi ideale për të redaktuar dhe konvertuar tekstin shpejt dhe pa ndërlikime, pasi të kemi ngjitur ose krijuar tekstin, opsionet e redaktimit janë mjaft. Nëse nuk e keni të instaluar Office ose thjesht duhet të bëjmë një ndryshim të shpejtë, mund të klikojmë një skedar .doc ose .docx dhe zgjidhni TextEdit si aplikacionin e paracaktuar, madje mund të tërhiqni një skedar .doc ose .docx në ikonën e redaktimit të tekstit.

Ngjiteni në të njëjtin stil

Ky është një problem i zakonshëm midis pothuajse çdo pune të aplikacionit, domethënë, ju kopjoni tekstin nga një dhe pastaj e ngjisni në një tjetër, shkronjat janë të ndryshme plus llojin dhe madhësinë, kështu që gjithçka duket e çuditshme. Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të marrë të paktën një rezultat të mirë edhe nëse duhet të ndryshojmë, ky opsion është Ngjit me të njëjtin stil. Për këtë, pasi të kopjohet teksti, ne do të shtypim CMD + Alt + Shift-V (ose komandën në menunë Redakto) dhe teksti i ngjitur do të marrë të gjitha vetitë e dokumentit nga i cili ngjitet. Një mënyrë shumë e dobishme për të rregulluar probleme të ndryshme të formatimit me një lëvizje.

Funksionet Textedit-1


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pepe Torrent dijo

  Përshëndetje. Unë instalova High Sierra disa javë më parë dhe, megjithëse kam vërejtur përmirësime në performancë, po më mungojnë disa gjëra nga Textedit i sistemit tim të vjetër (SnowLeopard).
  1- Do të doja të kisha përsëri mundësinë që të jem në gjendje të zgjedh një tekst dhe ta ripozicionoj atë në dokument. Ky opsion mirëmbahet nga ElCapitan, pasi partneri im mund ta bëjë këtë.
  2- Do të doja gjithashtu të dija nëse mund ta zëvendësoj «Dublikatën» me «Ruaje si». Meqenëse "Duplicate" kopjon skedarin për mua dhe unë duhet t'i jap një emër të ri dokumentit të kopjuar dhe të mbyll origjinalin që mbeti më poshtë. Punë e dyfishtë?
  3- Do të doja gjithashtu të siguroja një përmirësim të nevojshëm që do të optimizonte punën time: që ngjyrat e personalizuara në shiritin e poshtëm të menusë lundruese, të shfaqen së pari në menunë e shiritit të sipërm të dritares së tekstit.

  Ju ende e dini zgjidhjen?
  Falënderim

 2.   Pepe Torrent dijo

  Sapo zbulova se zvarritja e tekstit në Textedit A ka Sierra të Lartë. Por duhet të prisni edhe pak duke klikuar në tekstin e zgjedhur derisa kursori i miut të shndërrohet në shigjetë.
  Një përshëndetje