Çfarë duhet të bëj para se të azhurnoj Mac-un tim në OS X Mavericks?

pro-maverikëve

Me datën kaq të afërt për fillimin e sistemit të ri operativ OS X Mavericks pas lëshimit të sistemit operativ GM më 3 tetor, Në Unë jam nga Mac ne duam të kemi gjithçka gati për të azhurnuar në OS X Mavericks sa më shpejt që të jetë në dispozicion versioni i tij përfundimtar dhe ne duam që ju të jeni gati për të edhe ditën e lançimit. Ky sistem i ri operativ na sjell përmirësime interesante në krahasim me OS X Mountain Lion aktual për sa i përket rrjedhshmërisë globale të sistemit, aplikacioni serial Maps, iBooks ose një Finder shumë i përmirësuar, ndër risitë e tjera.

Por hej, i sigurt që të gjithë tashmë i dini përfitimet e ardhshme të OS X Mavericks krahasuar me Luanin aktual të Maleve, kështu që le të shkojmë në pikë dhe të shohim se çfarë mund të bëjmë momente para se të instalojmë OS X të ri në Mac-in tonë për të qenë diçka më e qetë dhe mos i humbni të dhënat tona.

Ka disa mënyra për të azhurnuar Mac-in tonë, por normalisht opsioni më i thjeshtë dhe më i përdorur për të kryer azhurnimet e OS X, është zakonisht azhurnimi i drejtpërdrejtë në krye të versionit aktual (nisni aplikacionin e instalimit) pa fshirë ose filluar instalimin nga e para Mac-u ynë. Për të azhurnuar në këtë mënyrë ka disa hapat e këshillueshëm Ajo që duhet të bëjmë është gjithmonë mirë ta bëjmë përpara se të fillojmë me azhurnimin e Mac-it tonë, le të shohim se cilat janë ato:

Bëni një kopje rezervë

Reallyshtë me të vërtetë shumë e rëndësishme që të keni një kopje rezervë të plotë përpara se të azhurnoni sistemin operativ të Mac-ut tonë. Ne mund të përdorim Time Machine ose një hard disk të jashtëm, USB stick, etj ... Askush nuk na detyron të kemi një rezervë, por këshillohet kemi atë rezervë të të dhënave tona, fotografive, listave të kontakteve ose skedarëve të rëndësishëm, në rast se kemi një problem ose dështim gjatë instalimit të OS X të ri. Mund të kemi edhe një kopje rezervë të dyfishtë siç kam, një në Time Machine dhe një tjetër në një hard disk i jashtëm.

Nuk kushton asgjë për t'i bërë ato dhe në këtë mënyrë shmangim humbjen e informacioneve të rëndësishme për ne.

Keni versionin më të fundit të OS X tonë

Duke qenë i azhurnuar në versionin e fundit të sistemit operativ që kemi instaluar në Mac-in tonë, është e rëndësishme që versioni i ri të instalohet në mënyrë korrekte dhe të mos na paraqesë probleme. Nëse jemi në OS X Mountain Lion dhe versioni përfundimtar i OS X Mavericks lëshohet nesër, do të duhet të sigurohemi që Mac-u ynë të jetë në versionin 10.8.5 të Mountain Lion, i cili në këtë rast është i fundit në dispozicion për azhurnim të mëvonshëm te OS X Mavericks.

OSX-Server-Mavericks-0

Përveç këtyre dy pikave të mëparshme, nëse kontrolloni llogaritë tuaja iCloud në mënyrë që ata të kenë të njëjtat preferenca kur sinkronizohen dhe ne të fshijmë disa nga aplikacionet që nuk i përdorim më, ne do të jemi të përgatitur të marrim versionin e ri të OS X Mavericks . Sigurisht, disa gjëra do të duhet t'i rikonfigurojmë nga e para, por me rezervimin tonë nuk do të humbasim asgjë të rëndësishme.

Apple tashmë ka lëshuar pasi të gjithë e njihni versionin zhvillues Golden Master të OS X të ri Mavericks më parë këtë muaj, tani është vetëm çështje ditësh dhe keni pak durim që ata të lëshojnë versionin përfundimtar të sistemit të ri operativ.

Më shumë informacion - Apple lëshon versionin Golden Master të OS X Mavericks për zhvilluesit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.