Apple mund të shmangë tarifat e vendosura në Kinë falë Foxconn

Foxconn

Apple, për shkak të vendimeve të marra nga administrata Trump, i nënshtrohet disa tarifa speciale disa elementë të nevojshëm për prodhimin e disa prej pajisjeve të saj, të tilla si Mac për shembull. Ato pjesë nga Kina janë përfshirë në "listën e zezë" për Qeverinë e SHBA. Falë Foxconn, ato taksa shtesë mund të harrohen.

Foxconn është furnizuesi më i madh i Apple i disa komponentëve të nevojshëm për të bërë pajisjet e kompanisë. Po, ato janë të vendosura në Kinë, por në një lëvizje shumë të zgjuar, mund të përfitojë jo vetëm vetë kompania. Ata si Apple do të përfitojnë, të cilët kanë vendbanimin e tyre në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti i kompanisë Foxconn Liu Yong tha se situata e Foxconn në Kinë ka arritur kufirin e saj. Ende duke pasur 34% fitime më të larta se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, ai komentoi se Supremacia prodhuese e Kinës ka mbaruar. Ata duhet të kërkojnë tregje të reja për të vazhduar zgjerimin e tyre dhe për të rritur logjikisht fitimet e tyre.

Duke lëvizur jashtë Kinës dhe duke qenë në gjendje të krijoni filiale në vende të tjera si India, Azia Juglindore apo edhe AmerikaNë mënyrë të veçantë, shmanget që këto tarifa të vendosura detyrimisht t'i bëjnë produktet më të shtrenjta. Ai gjithashtu siguron që partneri i saj më i madh, Apple, të vazhdojë të llogarisë në ta në të ardhmen dhe të mos kërkojë të tjerët vetëm për të shmangur ato taksa.

Shtë e qartë se kushdo që e bëri Ligjin të mashtruar. Vendosni tarifa në tregti vetëm sepse pjesët vijnë nga një vend, nuk është shumë logjike dhe natyrisht, kompanitë janë atje për të fituar para. Nëse këtë vit Foxconn ka rritur prodhimin jashtë Kinës me 5%, me këtë lëvizje ajo do të rritet shumë më tepër dhe ne do të kemi një kompani më të fuqishme dhe më të qëndrueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.