Apple si kompani arrin 3 trilion dollarë

Logoja e mollës

Prej shumë kohësh këto shifra marramendjeje dhe pothuajse askush nuk dyshonte se do ta arrinte. Në fakt, skeptikët që besonin se nuk do të arrinte në këto shifra, u dorëzuan para provave jo vetëm në 2021 nëse jo në 2020 kur pandemia goditi me më shumë forcë dhe kështu kompania jo vetëm e mbajti goditjen, por edhe doli më e forcuar. të saj. Jemi përpara një momenti historik. Apple bëhet kompania e parë që arrin me vlerë 3 trilion dollarë.

Sot Apple është bërë kompania e parë 3 trilionë dollarëshe në botë. Sigurisht, gjithmonë në bazë të kapitalizimit të tregut, që është vlera totale e të gjitha aksioneve të shoqërisë në qarkullim. Momenti historik ndodh pas çmimit të Aksionet e Apple u rritën me më shumë se 40% vitin e kaluar. Arritja mbresëlënëse vjen pak më shumë se 16 muaj pasi Apple u bë një kompani me vlerë dy trilionë. Kjo ka qenë në 16 muaj. Por është se në tre vjet ajo ka trefishuar vlerën e saj. Nuk është vetëm e padëgjuar të arrihet kjo shifër, por edhe në kohën në të cilën është arritur.

Analisti i Wedbush Dan Ives e përmbledh atë grafikisht me këto fjalë: “Arritja e 3 trilion dollarëve është një tjetër moment historik për Apple pasi kompania vazhdon të provojë se skeptikët e kanë gabim me rilindjen e historisë së rritjes që shpaloset në Cupertino.

Gjëja qesharake për gjithë këtë është se gjërat mund të përmirësohen. Në këtë 2022 do të ndodhë ndryshimi total nga Intel në Apple Silicon dhe do ta shohim të gjithë gamën e Mac-ve me çipat e vetë Apple Dhe kjo do të thotë që e gjithë vlera qëndron në shtëpi, kështu që është e lehtë që vlera e kompanisë të vazhdojë të rritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)