"Projekti i ri" i Dan Riccio në Apple janë syzet e realitetit virtual

Dan riccio

A në fund të janarit, Apple njoftoi se Dan Riccio, udhëheqësi i Inxhinierisë Hardware dhe kreu i ekipit të dizajnit të Apple në vitet e fundit, do të merrte përsipër një projekt të ri. Disa burime spekuluan se Mund të jetë Apple Car ose njoftimi i një tërheqjeje në kompani.

Epo, jo. Siç thuhet nga Bloomberg, ai projekt i ri është syzet e realitetit virtual dhe të shtuar në të cilën Apple ka punuar për disa vitet e fundit dhe që, nëse i kushtojmë vëmendje thashethemeve të fundit, do të ketë një çmim prej 3.000 euro. John Tenus u emërua si Kryeinxhinier Hardware në vend të tij.

Syzet e mundshme të realitetit virtual

Siç e kam përmendur, projekti i syzeve të realitetit virtual të shtuar dhe virtual të Apple ka qenë në zhvillim për disa vjet. Sipas Bloomberg, Riccio do të jetë i ngarkuar me zgjidhjen e çështjeve problemet me të cilat po përballeni ky departament për të realizuar këtë projekt, projekt në të cilin ka më shumë se 1.000 inxhinierë.

Puna e Apple në një pajisje të nivelit të lartë VR-qendror me disa aftësi të realitetit të shtuar është përballur me sfida zhvillimi dhe njerëzit brenda Apple besojnë se fokusi shtesë i Riccio mund të ndihmojë. Edhe pse Riccio është kreu i projektit, Mike Rockwell, nënkryetari i Apple, drejton çdo ditë dhe ka më shumë se një mijë inxhinierë që punojnë në të dy pajisjet.

Disa gota i arrijnë shumë pak

Javën e kaluar, mediumi Informativ deklaroi se çmimi i syze të realitetit të shtuar dhe virtual Apple do të ishte rreth 3.000 euro dhe do të kishte dy ekrane me rezolucion 8K. Me sa duket, qëllimi i Apple është të lançojë dy modele: një për publikun e gjerë dhe një për profesionistët (duke ndjekur të njëjtën rrugë si Microsoft disa vjet më parë me Hololens).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.