Steve Jobs do të kishte mbushur 65 vjeç sot

Steve Jobs i Apple ndërron jetë në 2011

Steve Jobs do të mbushte 65 vjeç sot, nëse nuk do të ishte për faktin se kanceri i pankreasit, një nga më agresivët, e mori atë 9 vjet më parë sot. Apple është e lidhur me këtë person emblematik të kompanisë, i cili së bashku me Steve Wozniak ai e themeloi atë në 1976. isshtë një kompani relativisht e re, por që nga fillimi ai i kishte gjërat shumë të qarta, megjithëse gjërat nuk dolën siç priste ai.

Në fakt, Jobs u përjashtua nga Apple në 1985 pas mosmarrëveshjeve me CEO-në e atëhershëm John Sculley. Shfaqja nuk shkoi mirë në kompani dhe ata ishin në prag të falimentimit dhe zhdukjes, deri në kthimin e Steve në 1997. Ajo që vjen më pas është historia.

Steve Jobs është Apple. Apple është Steve Jobs

Asnjëherë nuk janë shoqëruar disa emra në mënyrën që bëjnë kjo kompani dhe kjo gjeni. Të flasësh për Steve Jobs do të thotë të përmendësh Apple dhe nuk ka asnjë që nuk e përmend Apple, pa kujtuar Steve Jobs. 

Steve Jobs

Steve Jobs në ditët e para të Apple

Në vitin 1976 së bashku me Wozniak kompania pa dritën dhe prej andej dolën pajisje të reja që shënuan një epokë dhe trend në kompanitë e tjera. Nën udhëheqjen e tij vegla të tilla si iPod, iPhone, iPad, iTunes, App Store, MacBook, iMac, Mollë-I dhe më shumë Filozofitë e tij të dizajnit dhe prirja për përsosmëri vazhdojnë ta formojnë Apple edhe nëntë vjet pas vdekjes së tij.

Steve Jobs me Wozniak

Steve, Wozniak dhe Apple-I

Tim Cook gjithmonë ka shprehur se ADN-ja e Jobsit, shija e tij, të menduarit e tij, përkushtimi i tij për punën e madhe dhe dëshira e tij për inovacion, "Do të jetë gjithmonë baza e Apple". Drejtori i Përgjithshëm aktual i Apple gjithmonë ka fjalë të këndshme për mikun dhe paraardhësin e tij në ditëlindjen e tij. Ne supozojmë se ky vit nuk do të jetë ndryshe. Ashtu si shprehjet e dashurisë dhe respektit nga të gjithë adhuruesit e Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.