Avast Antivirus shet të dhënat e përdoruesve të saj te Google dhe Microsoft

Antivirus Avast

Babai im gjithmonë thotë se askush nuk jep shumë për katër pesetë. Një thënie nga shekulli i kaluar që ne mund ta zbatojmë sot për gjithçka që shohim falas në internet. Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe dyshues ndaj të gjitha atyre faqeve të internetit dhe aplikacioneve që na ofrojnë një shërbim falas në këmbim të ... asgjë?

Çdo ditë është më në modë të regjistrohesh falas në internet. Qindra faqe interneti dhe aplikacione që thjesht kërkojnë emailin tuaj në këmbim të shërbimeve të tyre të personalizuara në llogarinë tuaj falas. Financimi i këtyre faqeve të internetit dhe aplikacioneve mund të vijë në dy mënyra: ose duke reklamuar, ose duke shitur të dhënat tuaja personale palëve të treta për të dërguar postë të bezdisshme në llogarinë tuaj të postës elektronike, të cilën ju e keni siguruar vetë kur regjistroheni. Avast është pa reklama, kështu që ...

Versioni Mac dhe Windows i antivirusit të famshëm Avast është përdorur për të mbledhur të dhëna të përdoruesit, sipas hulumtimeve që kanë dalë në dritë. Ky informacion konfidencial u është shitur kompanive të palëve të treta, të tilla si Google, Microsoft dhe Intuit.

Avast ofron një përzgjedhje të mjeteve antivirus dhe të sigurisë falas dhe me pagesë. Isshtë një antivirus shumë i njohur, me më shumë se 435 milion përdorues aktivë të cilët e kanë të instaluar në Mac, PC dhe pajisjet e tyre të lëvizshme.

E integruar në aplikacionin e saj, kompania mbledh disa lloje të të dhënave të përdoruesve, të cilat më pas i shet përmes filialit të saj Jumpshot. një hulumtim Kryer nga Vice dhe PC Mag duke përdorur të dhëna të përdoruesit, ka zbuluar si shkallën e shitjeve të tilla, ashtu edhe llojin e të dhënave që shet Avast.

Google Maps

Me Google Maps, Avast jo vetëm që e di se ku lundroni, por edhe ku lëvizni

Vendndodhjet e Google, Google Maps, LinkedIn, YouTube dhe faqet pornografike

Raporti zbulon se informacioni i shitur për secilin përdorues është shumë i gjerë. Kërkimet në Google, kërkimet dhe vendndodhjet e Hartave Google, LinkedIn dhe shikimet e videove në YouTube. Më të ndërlikuara janë regjistrat e vizitave në faqet e pornografisë, me datat dhe orët, termat e kërkimit dhe videot e shikuara. Pothuajse asgjë. Përkundër përpjekjeve për të anonimuar të dhënat, disa ekspertë pretendojnë se të dhënat e shfletimit mund të përdoren për të zbuluar identitetin e surfuesit.

Zbulohet gjithashtu se Jumpshot ka të dhëna nga më shumë se 100 milion pajisje. Kjo kompani paketon të dhënat dhe i shet me çmime të ndryshme. Më e shtrenjta është e ashtuquajtura "Të dhëna nga të gjitha klikimet" ku kompanitë blerëse paguajnë miliona dollarë për të qenë në gjendje të gjurmojnë sjelljen e një përdoruesi përmes internetit.

Në tetor ai u zbulua tashmë nga një inxhinier i sigurisë kompjuterike

Lista e këtyre kompanive të blerësve përfshin shumë kompani të mëdha, të tilla si Google, Yelp, Microsoft dhe Pepsi. Kjo u zbulua tashmë tetorin e kaluar. Një inxhinier i sistemeve të sigurisë, Vladimir Palant, krijues i AdBlock Plus, zbuloi tetorin e kaluar që shtesa Avast Antivirus për shfletuesit po mblidhte të dhëna të tilla. Shpejt Mozilla, Opera dhe Google (Google, çfarë hipokrizie), hiqni këtë shtesë nga shfletuesit e tyre.

Hetimi këmbëngul se megjithëse ata u kapën përmes shtesave të shfletuesit, Avast vazhdon të mbledhë të dhëna përmes vetë programit antivirus. Në këtë javë të fundit, një dokument i brendshëm zbulon se aplikacioni ka filluar t'u kërkojë përdoruesve të saj të pranojnë mbledhjen e të dhënave, për sigurinë e tyre. Nëse pranohet, pajisja është pjesë e rrjetit Jumpshot dhe të dhëna të tilla si URL-të e vizituara, me datën dhe orën e tyre, regjistrohen në serverat e tyre.

AdBlock

Vladimir Palant, krijuesi i AdBlock, e dalloi atë tetorin e kaluar

Të dhëna fitimprurëse

E gjithë kjo informacion i akumuluar është një e ardhur shumë fitimprurëse për Avast. Në kopjet e kontratave me klientët e Jumpshot, një klient pagoi më shumë se 2 milion dollarë për të dhënat e vitit 2019, i cili siguroi një "Feed Insight" për 20 domene nga 14 vende të botës.

Të dhëna që përfshijnë gjininë e supozuar të përdoruesve bazuar në faqet e internetit të vizituara, moshën e tyre, URL-në, datat dhe orët, vendndodhjen, etj. Meqenëse një përdorues pafajësisht ka të njëjtën llogari në kompjuterin e tij Avast dhe pajisjen e tij të lëvizshme, është shumë e lehtë për ata të kalojnë të dhëna dhe të dinë jo vetëm se ku shfletoni nga shtëpia ose puna, por ku lëvizni fizikisht falë vendndodhjes së telefonit tuaj celular .

Përgjigja e Avast ka qenë se Jumpshot nuk merr të dhënat personale të përdoruesit, të tilla si emri, emaili ose informacioni i kontaktit. Ata justifikohen duke thënë se aplikacioni antivirus ka mundësinë të shënojë "mos ndani të dhëna". Ai thotë se ka filluar zbatimin e një opsioni të qartë opt-in për të gjitha shkarkimet e reja të softuerit të tij falas që nga korriku 2019. Ata gjithashtu këmbëngulin që ata të jenë në përputhje me Aktin e Privatësisë së Konsumatorit në California dhe GDPR Evropian.

Unë nuk do të diskutoj nëse është e nevojshme të përdorni antivirus në Mac. Apple gjithmonë ka pohuar se sistemi i saj është shumë i sigurt kundër viruseve dhe malware. Sigurisht, siguria e një kompjuteri që ka MacOS në krahasim me Windows ose Linux është i padiskutueshëm. Por kohët e fundit janë shfaqur disa viruse të afta të jetojnë brenda bllokut. Prova e kësaj janë referencat disa ditë më parë me Shlayer Trojan. Për çdo rast, unë përdor antivirusin Intego. Se është më mirë të parandalosh sesa të formatosh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.