Apple punon në një karikim wireless “perfekt” për iPhone 8

Apple punon në një karikim wireless “perfekt” për iPhone 8

Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara ka botuar një aplikacion për patentë Apple që detajon se si mjetet e reja të pastrimit dhe lustrimit mund të përdoren për të përfunduar një stacioni bazë i karikimit pa tel.

Ndërsa aplikimi i tij përfshin teknikat e përgjithshme për lustrimin e sipërfaqeve cilindrike dhe të konturuara, nga Patjetër Apple theksohet se edhe në këtë patentë detajohet mënyra e krijimit të një hapësire në të cilën të lokalizohet një spirale e ngarkesës induktive. Kjo do të konfirmonte që mjetet janë krijuar me qëllimin specifik të krijimit të një pajisjeje që do të shërbejë për karikimin pa tel të pajisjeve të tjera.

Apple vazhdon të mendojë për karikimin pa tel

Në përshkrimin e mënyrës se si do të funksiononin mjetet, dokumentet e patentës përfshijnë disa ilustrime të a stacioni i karikimit që përdoret për të siguruar rrymë elektrike në një pajisje tjetër përmes transmetimit induktiv të energjisë.

Në ilustrime, një spiral i transmetimit induktiv është mbështjellë rreth një bërthame metalike. Kjo bërthamë është krijuar për tu çiftuar me një spirale tjetër, në këtë rast një marrës energjie, dhe kështu të karikojë baterinë e një pajisjeje elektronike.

Ky stacion karikimi mund të përfshijë një sipërfaqe transparente mbajtëse elektromagnetike mbi të cilën do të ngarkohej pajisja. Kjo do të lejojë që energjia të merret pa tel përmes teknologjisë së bashkimit të induksionit. Stacioni i karikimit përshkruan gjithashtu përfshirjen e një porte për një kabëll lidhës të tipit USB. Kjo do të përdoret për t'u lidhur me një burim të jashtëm të energjisë, të tillë si një kompjuter portativ.

Apple punon në një karikim wireless “perfekt” për iPhone 8

Një interes me një histori të gjatë

Kërkesa për patentë tashmë ka rreth një vit që prej atëherë u prezantua në fund të vitit 2015. Evidenceshtë një dëshmi e shkëlqyeshme që ekipet inxhinierike të Apple vazhdojnë të hulumtojnë zgjidhje të përshtatshme të karikimit pa tel. Në fakt, Interesi i Apple për teknologjinë e karikimit pa tel daton që nga iPhone i parë. Që nga ajo kohë, ajo ka regjistruar dhe marrë patenta të ndryshme për stacionet e karikimit pa tel dhe ngarkimin pa tel përmes një fushe të imazheve me rezonancë magnetike. Kjo e fundit do të lejonte ngarkimin e një pajisje për sa kohë që është brenda një hapësire të caktuar.

Pse jo tani?

Në fillim të këtij viti, u shfaq një thashethem i fortë që sugjeronte se iPhone 7 Do të kishte karikim pa tel, si dhe rezistencë më të mirë ndaj ujit dhe do t’i mungonte foleja e kufjeve. Megjithatë, ky raport i njëjtë, paralajmëroi se funksioni i karikimit pa tel më në fund nuk mund të zbatohej në iPhone 7. Apple do të zgjidhte ta zbatonte këtë funksion në një version të ardhshëm të pajisjes, pasi kompania është ende duke punuar në këtë teknologji.

Siç mund ta shohim në ngjarjen e Apple të mërkurën e kaluar, dy nga tiparet e lartpërmendura më në fund janë përfshirë në iPhone 7. Kjo sugjeron që Apple do të vononte qëllimisht karikimin pa tel në mënyrë që ta përfshinte atë si një nga përmirësimet më të mëdha të XNUMX vjetorit të iPhone kjo, ndoshta, mund të bëjë kërcimin direkt te iPhone 8.

Nëse e mendojmë, koha ideale për të përfshirë karikimin pa tel do të kishte qenë saktësisht koha. Me heqjen e folesë së kufjeve, do të kishte qenë zgjidhja perfekte për karikimin e iPhone gjatë dëgjimit të muzikës përmes EarPods të rinj Lightning.. Në këtë mënyrë, ju nuk do të duhet të përdorni zgjidhje si ajo që ju thashë dje.

Sugjerimet e Phil

Ndërkohë, shefi i marketingut të Apple, Phil Schiller, sugjeroi përdorni dokun zyrtar të karikimit të rrufesë të kompanisë, i cili përfshin një lidhës fole 3,5 mm. Edhe 59 € për thes! Do të jetë që jo!

Tashmë në 2012, deklaratat nga Schiller na japin idenë pse Apple vazhdon të hetojë ngarkimin pa tel. Në shtator të atij viti, Phil Schiller deklaroi se Apple nuk ishte i bindur nga karikimi pa tel sepse shumica e sistemeve duhej të ishin të lidhura me një mur. Ndoshta kjo është arsyeja pse hetimi po vazhdon.

Unë sinqerisht mendoj se Apple është gati të ofrojë një iPhone me teknologji të karikimit pa tel megjithatë ka minimizuar përmirësimet e iPhone 7 duke rezervuar më të mirën për iPhone të XNUMX vjetorit. Dhe ky sistem është një nga ato azhurnimet e rezervuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.