Apple ri-pranon Parler në App Store në këmbim të më shumë moderimit

Qeveria e SHBA tërheq Apple nga veshët për mbylljen e rrjetit social Parler

Disa jave me pare ju thamë që disa përfaqësues të zgjedhur të Shteteve të Bashkuara kishin kritikuar mënyrën e veprimit nga ana e Apple në kohën e ndalimit të përdorimit të Parler në pajisjet e markës Amerikane. Parler konsiderohet si rrjeti social i zgjedhur për mohuesit dhe ekstremistët, të cilët madje mund ta përdorin atë për sulmin ndaj Kapitolit. Apple e tërhoqi atë nga tregu por tani E ripranon, por me disa kushte.

Politika është gjithmonë e zhytur në të gjitha aspektet e jetës sonë. Për mirë apo për keq. Në këtë rast, politika ndërhyn në një kompani private që ka vendosur që një aplikacion të mos qëndrojë në App Store sepse shkel rregullat e dyqanit. Megjithatë, pas shuplakës në kyç që kompania mori bllokun për heqjen e Parler nga dyqani, e ka rivendosur atë.

Isshtë e vërtetë që historia është e qëndrueshme. Unë dua të them që Apple i ofroi Parler 24 orë për të zbatuar një sistem të moderimit të përmbajtjes. Përndryshe do të hiqej nga App Store. Kompania rezistoi dhe prandaj aplikimi u hoq siç kishte premtuar Apple. Në muajt e fundit, megjithatë, Apple e kishte mbajtur derën hapur për të lejuar që aplikacioni të kthehej. Logjikisht bazohej në faktin nëse keni zbatuar një ssistemi i moderimit të përmbajtjes.

Informacioni i ri përcakton se Apple e ka mirëpritur edhe një herë aplikacionin në dyqan sepse ka implementuar një sistem për dzbuloni më mirë gjuhën e urrejtjes dhe përmbajtjen tjetër ofenduese. Kjo të paktën kuptohet nga letra që kompania e teknologjisë i dërgoi Kongresit, duke shpjeguar pse po kthehej. Ende duket se nuk mund të shkarkohet, por pasi të jetë bërë miratimi, është çështje kohe para se të shfaqet përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)