Bob Iger merr përsëri kontrollin e Disney-t

Bob Iger

Më 30 mars, ishte largimi zyrtar i Bob Iger si kreu i Diseny, një pozicion që ai ka mbajtur për 15 vitet e fundit dhe që e ka bërë këtë kompani udhëheqës në sektorin audioviziv në të gjithë botën Iger njoftoi largimin e tij të befasishëm në fund të Shkurtit, megjithëse ishte planifikuar tashmë.

Pozicioni i tij do të plotësohej përkohësisht nga Bob Chapek, shefi i parqeve dëfrim që Disney ka në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Azi, edhe pse Iger do të ishte pjesë e bordit të drejtorëve për ndihmoni në çdo gjë që nevojitet. Sipas New York Times, pensionimi i Iger ka qenë jetëshkurtër pasi ai është kthyer për të drejtuar kompaninë.

Disney +

Sipas kësaj media, për shkak të krizës globale që ka gjeneruar koronavirusi, Disney po humb 30 milion dollarë çdo ditë, dhe e detyroi ndërmarrjen të marrë hua 6.000 miliard dollarë në fund të muajit të kaluar. Në përpjekje për të ruajtur zgjidhjen, bordi i drejtorëve është detyruar të kërkojë nga Iger që të ri-drejtojë kompaninë në përpjekje për të dalë nga kjo pandemi sa më pak të jetë e mundur.

Bob Chapek nuk ka qenë në gjendje të përballojë një situatë që ata as nuk e prisnin dhe as nuk e panë të vintePërvoja e Iger është një oksigjen që nuk e dimë sa do të zgjasë. Sektori audioviziv ka vonuar shumë nga premierat e planifikuara për këto muaj në fund të vitit ose në fillim të vitit të ardhshëm. Të gjitha prodhimet vetanake janë të paralizuara (përfshirë ato të destinuara për transmetimin e shërbimeve video). Sektori audioviziv përballet me një situatë që do të duhet të kapërcejnë me dëmet më të mira të mundshme.

Që kur filloi kriza, të vetmet dy kompani që drejtojnë tregun e aksioneve në Shtetet e Bashkuara nuk kanë parë që vlera e aksioneve të ulet janë Amazon dhe Microsoft. Ndërsa Microsoft ka përfituar nga përdorimi i shtuar i shërbimeve të tij cloud, Amazon është bërë praktikisht mënyra e vetme për të vazhduar të blejë çdo produkt normalisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)