Ikea fillon të mbështesë HomeKit në blinds Tradfri

IKEA

Në fillim të vitit 2019 Ikea nisi një seri blinds zgjuar që për fat të keq mund të kontrollohen vetëm nga telekomandat e saj ose përmes Google Home. Ata premtuan se pajtueshmëria HomeKit do të vinte së shpejti. Një vit më vonë, Ikea ka filluar të nisë azhurnimin e nevojshëm në mënyrë që blinds Tradfri, janë në përputhje me Apple.

Ju mund të mos jeni me fat akoma dhe nuk keni marrë azhurnimin e nevojshëm, por siç premtuan suedezëtNë fillim të janarit 2020, papajtueshmëritë me përdoruesit e Apple do të zgjidhen. Bëni durim nëse nuk jeni ende një nga ata me fat që tashmë kanë pajtueshmërinë.

Ikea bën atë që thotë me blinds Tradfri dhe janë tashmë të pajtueshme me Apple

Një vit do t'ju duhet të prisni nëse jeni përdorues i blinds Ikea Tradfri të jetë plotësisht në përputhje me sistemin shtëpiak të Apple, HomeKit. Kompania suedeze njoftoi se pajtueshmëria me kompaninë amerikane do të duhej shumë kohë për të ardhur, por ajo do të vinte. Ky ka qenë rasti, dhe tani e tutje, është e mundur të shkarkoni azhurnimin e nevojshëm që i bën këto blinda të përputhshme.

Përditësimi mund të mos ju ketë arritur akoma, por do të jetë çështje kohe. Ajo që duhet të bëni për të kontrolluar nëse tashmë e keni në dispozicion është të azhurnoni portën Tradfri në firmware më të fundit. Versioni i ri është 1.10.28. Nëse shfaqet, mund të filloni t'i menaxhoni nga HomeKit. Nëse jo, mos u dëshpëro dhe prit disa orë ose provo përsëri për të parë nëse ka më shumë fat.

Më në fund mund të shijoni dhe tërhiqni manualisht rrëshqitësin e blinds në aplikacionin Home për t'i ngritur ose ulur ato. Por është më mirë të përdorni komandat zanore me Siri. Me HomeKit jo vetëm që mund t'i ngrisni ose ulni ato, por mund të tregoni deri në çfarë mase dëshironi të hapen. Për shembull: "hapni blinds në 40%".

Shijoni !!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.