Kontrolloni hapësirën e përdorur të diskut me Inventarin e Diskut X

Inventari i diskut-x-0

Dje ndërsa organizoja një seri skedarësh në iMac lashë duke ngarkuar rezervimin me Time Machine në MacBook, e cila është befasia ime që kur shkova të shikoja pas një kohe e gjeta se kopja në fjalë ka dhënë një gabim për shkak të mungesës së hapësirës në ndarjen që unë kam caktuar për këtë qëllim në diskun tim të jashtëm. Fytyra ime e befasuar kur pashë se ishte shkruar me shkronja të mëdha pasi në asnjë moment nuk kisha ruajtur skedarë të një madhësie të tillë, që Time Machine do të kthente gabimet në kopjen e thënë.

Në atë moment fillova të kërkoj rrënjën e diskut, në rastin tim Macintosh HD, çdo gjurmë e skedarëve që mund të zinte kaq shumë, kështu që fillova të shikoj menunë About> Rreth këtij Mac> Më shumë informacion> Ruajtja për të kontrolluar se çfarë lloji të skedarëve po 'përdorja' kaq shumë hapësirë.

Inventari i diskut-x-1

Me këtë nuk arrita në asnjë përfundim pasi që shënoi hapësirën e zënë si 'Të tjerët'. Në fund të kërkimit në forume të ndryshme gjeta një aplikacion të vogël si një projekt me burim të hapur i quajtur Disk Inventari X që më në fund arriti të lokalizonte se ku po shkonte kaq shumë hapësirë.

Inventari i diskut-x-2

Gjatë ekzekutimit të aplikacionit thjesht do të shohim një ndërfaqe të vogël grafike me disqet e lidhura me sistemin, aty ku mundemi hapni një nga vëllimet në mënyrë që Disku Inventari X të fillojë të indeksojë të gjithë përmbajtjen dhe të na tregojë në një mënyrë hierarkike secilin prej skedarëve dhe dosjeve që përmban vëllimi. Pasi të hapemi me një shikim të shpejtë, ne mund të veçojmë skedarët 'e mëdhenj' nga ato më të vegjël dhe për këtë arsye të organizojmë, fshijmë ose menaxhojmë skedarët që duam.

Inventari i diskut-x-2

Përveç kësaj, me anë të një kodi ngjyrash ne gjithashtu mund të dallojmë se cili aplikacion është ai që po zë më shumë hapësirë me skedarët e tyre të lidhur dhe mënyrën e shpërndarjes së tyre. Me pak fjalë, është një mjet falas dhe mjaft i suksesshëm që do t'ju nxjerrë nga disa telashe kohë pas kohe, ashtu siç më ka ndodhur mua.

Më shumë informacion - Këshilla për të maksimizuar hapësirën në disk në Mac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.