Apple shkarkon nënshkrimin e fundit të ekipit të reklamave për komente misogjiniste

Antonio Garcia Martinez

Më 11 maj, ne botuam një artikull në të cilin ju informuam për nënshkrimin e fundit të kompanisë me bazë në Cupertino: Antonio García Martínez, ish-punëtor në Facebook për të përforcuar reklamimin e saj brenda platformave të ndryshme të Apple. Por, ndërsa ai hyri në zyra, problemet filluan.

Siç e përmenda në atë artikull, Antonio García është autori i librit Chaos Monkeys, një libër ku ai bëri një seri komentesh seksiste që, çuditërisht, nuk kanë qëndruar mirë me punonjësit e Apple të cilët shpejt kërkuan që ai të pushohej nga puna, të tilla si dhe si ndodhi

Sipas The Verge, menjëherë pasi peticioni për të shkarkuar Antonio García filloi të qarkullonte, llogaria e tij e Slack ndaloi së funksionuari. Ekipi i platformave të reklamave të Apple u thirr në një takim urgjent në të cilin u konfirmua që Martinez nuk do të punonte më në kompani.

Libri Chaos Monkeys, ekspozon pikëpamje misogjiniste mbi gratë e San Franciskos:

Shumica e grave të Gjirit të Gjirit janë të buta dhe të dobëta, të llastuara dhe naive megjithë pretendimet e tyre për botëror, dhe përgjithësisht plot me mut. Ata kanë feminizmin e tyre të ligjshëm dhe mburren pandërprerë për pavarësinë e tyre, por realiteti është se kur godet murtaja epidemike ose pushtimi i huaj, ato bëhen pikërisht lloji i bagazhit të padobishëm që do të ndërronit për një kuti predhash apo një kanaçe xherri. vaj naftë.

Më shumë se 2.000 punonjës të Apple nënshkruan peticionin duke kërkuar një hetim mbi punësimin e García Martínez.

Punësimi juaj vë në pikëpyetje pjesë të sistemit tonë të përfshirjes në Apple, duke përfshirë skuadrat e punësimit, kontrollet e sfondit dhe procesin tonë për të siguruar që kultura jonë ekzistuese e përfshirjes është mjaft e fortë për t'i bërë ballë njerëzve që nuk ndajnë. Vlerat tona të përfshirjes.

40% e fuqisë punëtore të Apple përbëhet nga gra, megjithatë vetëm 23% janë pjesë e ekipeve të kërkimit dhe zhvillimit të kompanisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.