Ndani skedarët tuaj me iMessage nga Mac-i juaj

skedarët iMessage-0 Nga Mac është mjaft e thjeshtë të jesh në gjendje të ndash skedarë të çdo lloji përmes postës elektronike ose shërbimeve të tjera të ruajtjes në internet si Dropbox ose iCloud, megjithatë ne gjithashtu kemi një mundësi për ta bërë atë edhe përmes iMessage duke qenë një opsion gjithashtu rekomandohet njësoj.

Përveç kësaj, kjo na jep mundësinë për të qenë në gjendje t'i dërgojmë këto skedarë në një iPhone ose iPad direkt pa pasur nevojë të hapim ndonjë aplikacion në pajisje që prej ato do të integrohen në mesazh, duke ju dhënë shumë mundësi për sa i përket llojeve të skedarëve.

E vetmja kërkesë është që të kemi një llogari të krijuar në Apple me ID-në përkatëse për të na identifikuar dhe që iMessage funksionon si duhet. Pasi të jemi të sigurt që e kemi konfiguruar siç duhet, do të duhet të zgjedhim vetëm skedarin ose llojet e skedarit që duam të dërgojmë me anë të mesazhit.

skedarët iMessage-1

Për ta bërë këtë, thjesht shtypni butonin sekondar të miut ose klikoni dy herë në trackpad për të hapur menunë e kontekstit, atëherë do të kalojmë në opsionin e ndarjes dhe atje do të klikojmë mbi mesazhet, vetëm në atë moment një pamje paraprake e mesazhit ku do të vendosim emrin e marrësit, do të shkruajmë një mesazh (nëse duam) për të identifikuar përmbajtjen dhe do ta dërgojmë pa zhurmë të mëtejshme.

skedarët iMessage-3

Gjithashtu në varësi të mënyrës sesi e shikoni për mua ekziston një mënyrë më e thjeshtë nëse është e mundur, fillimisht hapni fillimisht aplikacionin iMessage dhe më pas duke zvarritur skedarin (et) në dritare ose bisedë me personin ose grupin që kemi filluar.

skedarët iMessage-2

Siç mund ta shihni, përdorimi i iMessage është diçka shumë e thjeshtë që do të japë rezultate shumë të mira dhe që mund të përdoret si opsion përveç shërbimeve më të përdorura dhe se si një "privilegj" kemi vetëm përdorues të Mac, më të kufizuar, por funksionon shumë mirë.

Më shumë informacion - Rregulloni gabimet e lejes në Dropbox


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kamë dijo

  Një mënyrë tjetër për ta bërë atë është CMD + alt + F, ju zgjidhni skedarin dhe dërgoni. Një turp që natyrshëm nuk mund të dërgojmë skedarë, dokumente, etj ... nga iMessage në iPad / iPhone. Ndonjë zgjidhje jailbreak?

  1.    Miguel Angel Juncos dijo

   Me burgun ju keni Anyattach ose Filemail si mundësi për të bashkangjitur skedarët përmes Postës.

   Me iMessage nga iPhone / iPad nuk di asnjë mundësi.