Kina lëviz skedën dhe Apple tërheq aplikacionin nga lexuesit RSS të tregut aziatik

Apple tërheq aplikime të reja në tregun kinez

Duket se dramat e Donald Trump nuk do të dalin falas. Administrata amerikane ndalon disa aplikime me origjinë kineze si WeChat ose TikTok fillojnë të kenë pasoja. Kina ishte e gatshme të linte disa nga këto aplikacione të zhdukeshin para se një kompani amerikane t'i blinte ato. Por duke kthyer tryezat, ajo që ai ka bërë është duke filluar tregojnë se aplikacione të caktuara janë të ndaluara për mosrespektimin e ligjeve lokale.

Apple heq aplikacionet e lexuesve të lajmeve nga App Store në Kinë

Nuk është hera e parë që polemika e Apple në përputhje me udhëzimet e qeverisë kineze ka lënë më shumë se një sy hapur. Megjithatë tani kompania amerikane po mbyll aplikimet RSS me urdhër të Kinës, mund të ketë vetëm një lexim: Lëvizja e vendit aziatik pas ndalimeve të SHBA.

Apple, sapo u dërgoi një mesazh zhvilluesve të caktuar duke i paralajmëruar ata që aplikimi i tyre do të hiqet nga tregu kinez i aplikacioneve sepse nuk përputhet me rregulloret dhe përmbajtja e tij është e paligjshme:

Ne po shkruajmë për t'ju njoftuar se aplikacioni juaj do të hiqet nga Dyqani i Kinës sepse përfshin përmbajtje të paligjshme, e cila nuk përputhet me Udhëzimet për Rishikimin e App Store.

Aplikimet duhet të jetë në përputhje me të gjitha kërkesat ligjore kudo që t'i vini në dispozicion (Nëse nuk jeni i sigurt, konsultohuni me një avokat). Ne e dimë që kjo është e komplikuar. Por është përgjegjësia juaj të kuptoni dhe të siguroni që aplikacioni juaj të jetë në përputhje me të gjitha ligjet lokale, por vetëm me udhëzimet më poshtë. Dhe, sigurisht, aplikacionet që kërkojnë, promovojnë ose inkurajojnë sjellje kriminale ose qartë të pamatur do të refuzohen. Ndërsa aplikacioni juaj u hoq nga dyqani i aplikacioneve Kinë, ai është ende i disponueshëm në dyqanet e aplikacioneve për territoret e tjera që keni zgjedhur në iTunes Connect.

Sinqerisht,

Rishikimi i App Store

Nuk është hera e parë që ndodh

Apple në fund të vitit 2016 u tërhoq nga qarkullimi aplikacioni zyrtar i New York Times pasi autoritetet aziatike pretenduan se ai kishte shkelur ligjet lokale, kjo për kuriozitet ata nuk specifikuan se cilat. Rreth gjashtë muaj më vonë, Apple bëri të njëjtën gjë me aplikacionet e rrjetit virtual virtual (VPN) që kërcënuan të thyejnë "Firewall-in e Madh" të Kinës.

Vitin e kaluar, Quartz dhe një aplikacion monitorimi policor u hoqën nga App Store në Kinë gjatë protestave në Hong Kong. CEO Tim Cook iu drejtua zemërimit publik në një letër drejtuar punonjësve, duke thënë në atë kohë që aplikacioni, HKmap.live, shkelur ligjin e Hong Kongut sepse thuhet se ishte duke u përdorur për të shënjestruar me qëllim të keq oficerët e policisë dhe për të viktimizuar njerëzit në zonat ku policia nuk ishte e pranishme.

Kohët e fundit, Apple hoqi rreth 30,000 lojëra nga App Store rajonal në gusht. Me sa duket sepse i mungojnë licencat e kërkuara të qeverisë që lejojnë blerjet brenda aplikacionit. Dhe nga ana e saj, Apple pohon se heqjet e aplikacioneve ndonjëherë janë të nevojshme për të qenë në përputhje me ligjet lokale.

Pozicioni i Apple është paksa kontradiktor

Apple ka ruajtur dhe mirëmban, një servilizëm i caktuar ndaj autoriteteve kineze. Ai nuk dëshiron të kundërshtojë atë që është bërë ose thënë në atë vend në lidhje me politikat tregtare. Kjo bie ndesh me politikën e lirive fizike dhe ideologjike të njeriut që Tim Cook mbron gjithmonë në emër të kompanisë. Liria që nganjëherë kufizohet në disa aplikacione amerikane. Të gjitha për të mos respektuar planet e Qeverisë Kineze dhe kjo i bën gjithmonë kur është më e interesuara. Me fjalë të tjera, Apple zakonisht "paralajmërohet" për disa paligjshmëri të kryera nga aplikacionet. Nuk është diçka rutinë dhe zbulohet nga protokollet e kompanisë amerikane.

Tim Cook duhet të japë përsëri shpjegime mbi sjelljen e ndërmarrjes në këtë çështje. Kongresi amerikan tashmë e ka pyetur atë. Ndoshta është koha që ata ta pyesnin përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.