Kërcënimet ligjore mbyllin Kohen e Kokoshve

koha e ngushtë e kokoshkave

Shumë prej nesh ju kanë folur në këto ditë rreth Koha kokoshka. Një aplikacion disi roman që na lejoi të transmetojmë çdo film të bazuar në një përrua. Një praktikë jo shume legale gjë që na lejoi të shikonim shumë filma në cilësi HD dhe ne versionin origjinal. Ka aplikacione të tjera që na lejojnë të luajmë çdo skedar që po shkarkojmë përmes torrentit në kohë reale, por Koha e Kokoshve ishte mjaft e veçantë për funksionimin e saj të rehatshëm.

Problemet e para filluan kur papritmas lidhja juaj e shkarkimit u zhduk përmes Mega, një breshëri ankesash u shfaqën në mediat sociale, dhe madje Kim Dotcom mendoi pse u zhduk. Ditën tjetër lidhja e shkarkimit ishte përsëri funksionale, por problemet ligjore nuk ishin. Dhe është se djemtë e Popcorn Time luajtën me zjarr, dhe duket se ata janë djegur sepse mbyllën fillimin ...

Zhvilluesit e Popcorn Time u rritën si një fillestar geek, zhvilloi aplikacionin me burim të hapur dhe priti për reagimet e përdoruesve. Një përgjigje që u dha kudo në botë, sipas vetë zhvilluesve në letrën e lamtumirës:

Koha kokoshka u instalua në çdo vend të Tokës. Edhe të dy që nuk kanë qasje në internet.

Dhe loja me filma falas është mjaft e rrezikshme. Në të vërtetë, problemi i piraterisë së kinemasë vjen nga oferta e vogël virtuale që shpërndarësit na japin. Ata vetë thonë se ndoshta është më mirë të paguash një shumë minimale parash, diçka që shërben për të financuar vetë kinemanë dhe ne të gjithë përfundojmë duke përfituar.

Diçka e mirë për Popcorn Time ishte katalogu i saj, ne mund të shikojmë filma në versionin origjinal dhe me një numër të madh gjuhësh në titra. Filma që varionin nga klasike të shkëlqyera deri në filma aktualë (diçka që i bëri ata të kenë gjithë atë trafik).

Kokoshkat Koha po mbyllet sot. Jo sepse kemi humbur energjinë, përkushtimin, përqendrimin ose aleatët tanë. Por sepse duhet të vazhdojmë jetën tonë.

Koha e kokoshkave mbyllet, aplikacioni (nëse e keni instaluar) vazhdon të funksionojë, por lidhjet e tij të shkarkimit nuk janë më funksionale, madje as faqen tuaj te internetit. Sigurisht, duket se shumë përdorues janë grupuar së bashku për të vazhduar ekzekutimin e aplikacionit kështu që nuk mendoj se do të na duhet shumë kohë për të vazhduar të shohim aplikacione të tilla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.