Masimo Corp dëshiron që Apple t’i përgjigjet padisë së saj tani

oksigjen

Në janar të këtij viti 2020, kompania prodhuese e përbërësit mjekësor, Masimo Corp, ngriti një proces gjyqësor kundër Apple për përdorimin e pajisjeve të caktuara në shkelje të patentave. Patentat që duket të jenë në pronësi të kësaj kompanie. Që nga ajo kohë, shumë gjëra kanë ndryshuar ndërkohë. Pa folur për pandeminë globale, kemi që Apple është zhytur në një nga provat më mediatike, ai nga Lojërat Epike. Masimo shprehet se Apple po vonon përgjigjen e saj me qëllim.

Kur në janar, kompania e specializuar në pajisjet mjekësore, Masimo Corp, paditi Apple për shkelje të patentës, Unë nuk e prisja që do të kishte një betejë ligjore të ndërmarrjes së mollëve për çështje monopoli. As që Kongresi Amerikan ishte i interesuar për të.

Por ajo që kompania nuk priste aspak është se Apple po vononte përgjigjen e saj në procesin gjyqësor të janarit. Y qëllimisht, sipas tyre, në mënyrë që të fitohet më shumë pjesë e tregut me mbërritjen e serisë Apple Watch 6 dhe matjen e oksigjenit në gjak.

Sipas deklaratave nga ata që janë përgjegjës për Masimo, pretendojnë se:

Shtyrja e çështjes do të lejojë Apple të kapë një dritare kritike të mundësive për të kapur një fushë në zhvillim. Siç ka në shumë tregje të tjera, Apple kërkon të përdorë burimet e saj të konsiderueshme dhe ekosistemin për të kapur tregun pa marrë parasysh patentat e Masimo.

Apple devijoi kërkesat e mëparshme për informacion nëse Watch Series 6 do të kishte monitorë të oksigjenit në gjak. Apple hodhi poshtë spekulimet në lidhje me funksionin si "thashetheme në internet" dhe deklaroi se të dy palët nuk ishin në garë.

Sic thuhet, Duket se Apple nuk ka luajtur plotësisht qartë me Masimo Corp. Ju do të duhet të përgjigjeni herët a vonë dhe ta zgjidhni këtë çështje që tashmë ka filluar në janar të këtij viti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.