Tani që Hyundai është jashtë fotos, kush do të ndërmarrë për të bërë Apple Car?

Apple Car

Pas tensionet midis Apple dhe Hyundai Duket qartë se prodhuesi i makinave nuk do të zgjidhet më për të prodhuar atë që do të jetë Apple Car. Tani analistët po përpiqen të mendojnë se kush mund të jetë kandidati ideal për këtë qëllim. Gjërat nuk janë të lehta sepse nuk është një biznes normal dhe as nuk është e lehtë për tu zhvilluar. Kush do të ndërmarrë për të bërë Apple Car?

Pas çfarë Hyundai mëkat i padurimit dhe do të publikojë komente të ndryshme rreth negociatave, Apple ka vendosur të përfundojë bisedimet. Kjo të paktën është ajo që mendojnë analistët dhe për këtë arsye Koreans nuk do të prodhojnë më Apple Car të ardhshëm. Kush do të ndërmarrë për të bërë Apple Car?

Kjo është pyetja që po bëjnë të gjithë analistët e Apple. Të gjithë ndjekësit e markës që janë në dijeni të lajmeve të fundit që janë botuar në Soy de Mac gjithashtu i bëjnë vetes të njëjtën pyetje. Ata analistë thonë se nuk është një biznes i lehtë sepse të dy markat, kushdo që të jenë, janë mësuar të kryejnë projektet e tyre me kostot dhe problemet e tyre.

Në këtë rast, është një urdhër nga Apple për një markë të automjeteve motorike. Kjo do të funksiononte sipas kërkesës dhe të gjitha meritat do të shkonin te Apple i cili do të kishte qenë përgjegjës për projektin dhe teknologjinë që ishte përfshirë në makinë. Sidoqoftë, nëse do të kishte dështime të automjeteve, faji do të binte pothuajse menjëherë tek prodhuesi i automjeteve. Kjo është arsyeja pse është e vështirë të gjesh një kompani për të marrë përsipër.

Ekspertët thjesht nuk mund të gjejnë partnerin perfekt për Apple

Makinë Hyundai Apple

Ekspertët kanë analizuar markat e ndryshme në treg, por në të gjitha ka disa prapa të cilat mund të parandalojnë që prodhimi të ndodhë:

Disa kompani japoneze të makinave kanë qenë gjithashtu objekt i spekulimeve, por Raporton CNN Shtë e mundshme që shumica e ndërmarrjeve të mëdha në këtë vend po presin dhe nuk po hedhin hapin e parë. Mbani në mend se një marrëveshje e prodhimit të kontratës do ta linte prodhuesin e automjeteve një situatë e ngjashme me atë të Pegatron dhe Foxconn, të cilët mbledhin iPhone për Apple por nuk korrin shpërblime të mëdha financiare.

Kjo është ajo që ata duan të shmangin markat e mëdha të prodhimit të makinave. Ata duan të shmangin atë që kemi thënë më lart. Mos marrja e kthimit të mjaftueshëm të këtij investimi.

Lule Demian, Analisti i botës motorike i Commerzbank tha:

Volkswagen dëshiron të zhvillojë programin e tyre të drejtimit autonom, ata duan të krijojnë sistemin e tyre operativ. Ata duan kontroll në të dhënat tuaja dhe konkurroni me Teslas të kësaj bote dhe me këdo tjetër që del përpara.

Për këtë Jurgen Pieper, Analisti i bankës gjermane Metzler shtoi:

Volkswagen nuk do të donte të ishte në krah të të punësuarve dhe gjithmonë duhet të bënte atë që "shefi" dëshiron të bëjë. Prodhuesit e mëdhenj të automjeteve kanë më shumë për të humbur. Ata nuk duan t'i hapin derën Apple.

Në këtë kuptim, atëherë, duket se kompanitë më të vogla, të paktën për sa i përket automobilizmit, mund të jenë më të hapura për një marrëveshje. Honda, Nissan, Stellantis dhe BMW janë katër që përshtaten me situatën e veçantë. Ndoshta BMW e shikon pak më ndryshe, duke thënë: Mirë, në një moment duhet të pranojmë që Apple po hyn në biznesin e motorëve dhe nëse kjo po ndodh, ne duam të jemi partneri më shumë se kushdo tjetër.

Apple mund të përpiqet të shmangë betejat për markën dhe kontrollin krijues duke punësuar një prodhues të kontratës, si p.sh. Magna, dhe se tashmë prodhon makina për prodhuesit e tjerë të makinave si Mercedes-Benz, Toyota, BMW dhe Jaguar.

Specifikimet e mundshme që pamë nuk janë më në lojë pasi marrëveshja e Hyundai ka mbaruar. Kështu që gjithçka mund të ndodhë dhe tani eshte si te fillosh nga e para. Sigurisht, me gjithçka të mësuar me Hyundai që unë personalisht nuk e përjashtoj në mënyrë kategorike. Mund të ketë qenë e gjitha një zemërim i çastit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.