Pothuajse 5.000 miliardë investime nga Apple në energjinë e gjelbër po japin shpagim

Apple ka investuar shumë para në energjinë e rinovueshme

Apple të gjithë e dimë se është më shumë se një kompani. Projektet që ka përveç shitjes së pajisjeve teknologjike janë mjaft të shumta dhe të ndryshme për sa i përket qëllimeve të tyre. Ne jemi të qartë se cilat janë objektivat e Apple. Privatësia, mbrojtja e të drejtat e pakicave  natyrisht investimet në energjinë e rinovueshme. Shtë një kompani që dëshiron të lërë gjurmë në tokë, por jo në klimë. Kompania ka investuar deri më tani gati 5.000 milion për të ndryshuar gjërat.

Pothuajse 50000 milion janë ato që Apple ka investuar për të mos lënë një gjurmë ndotëse në botë

Apple merr përdorimin e energji e rinovueshme. Ne tashmë dimë shumë nga punimet që ai ka bërë në këtë drejtim. Të dy në Parku i Mollës, se është ndërtuar 100% duke përdorur këtë lloj energjie të pastër, pasi në procesin e prodhimit të pajisjeve të saj është provuar dhe arritur që të mos përdoren elementë ndotës. Përveç kësaj, përdoren makina shumë moderne në mënyrë që të çarmatosin pajisjet që tashmë ekzistojnë dhe të jenë në gjendje të ricikloji ato pothuajse tërësisht.

Të gjitha këto projekte janë vetëm maja e ajsbergut. Ashtu si ata, më i rëndësishmi ose më i madhi nuk shihet. Kompania kaliforniane ka investuar shumë para në projekte të gjelbërta në mënyrë që të lërë gjurmë në planet, por jo një gjurmë ndotëse ose të pakthyeshme. Ajo dëshiron që të tjerët të mësojnë prej saj, ajo dëshiron energji të pastër bëhu aseti yt kryesor.

Vitin e kaluar, Apple financuar më shumë se 17 projekte, duke rezultuar në zvogëlimin e gati 1 milion tonë metrikë të emetimeve të karbonit në të gjithë botën, ekuivalente me heqjen e 200.000 makinave nga rruga, sipas Apple. Lisa Jackson, nënkryetar i Apple i mjedisit, politikave dhe iniciativave sociale, thotë se kompania është e përkushtuar për të kërkuar investime për të promovuar energji të pastër.

Ne të gjithë kemi një përgjegjësi për të bërë gjithçka që është e mundur për të luftuar ndikimet e ndryshimit të klimës, dhe investimi ynë prej 4.700 miliardë dollarësh nga të ardhurat e shitjeve tona të Bondit të Gjelbër është një nxitës i rëndësishëm në përpjekjet tona. Si mjet i fundit, energjia e pastër është biznes i mirë.

Përveç investimeve të saj në energji të pastër, Apple ka alokuar gjithashtu 2.800 miliardë dollarë për të hulumtuar dhe financuar projekte të reja që "mbështesin projektin dhe inxhinierinë me karbon të ulët, efikasitetin e energjisë, energjinë e rinovueshme, zbutjen e karbonit dhe heqjen e karbonit". Investimet shtojnë angazhimin e Apple vitin e kaluar për t'u bërë një plotësisht asnjanës i karbonit në të gjithë biznesin tuaj deri në vitin 2030.

Raporti i fundit i Green Bond detajon gjithçka që Apple ka bërë për planetin

Në raportin e saj të ndikimit në Green Bond 2020, Apple ka detajuar projektet e saj më të fundit të energjisë që jo vetëm përfitojnë nga kompania, por nxisin bashkësinë lokale në disa raste. Projektet e Apple, kur të përfundojnë, do të gjenerojnë 1,2 gigavat energji të rinovueshme në të gjithë botën. Në vitin e fundit, Apple ka sjellë 350 megavat energji të rinovueshme në internet në Nevada, Illinois, Virginia dhe Danimarkë.

Në Nevada, Faqja prej 180 hektarësh e Apple e vendosur brenda Parkut Teknologjik Reno tani siguron energji për qendrën e të dhënave të Nevada. Faqja jep 50 megavat energji dhe Apple tani ka tre pajisje në Nevada, duke gjeneruar 270 megavat.

Ajo gjithashtu ka një fermë me erë në periferi të Çikago. Vetë është burimi i Apple për një blerje 112 megavat. Në Fredericksburg, Virginia, Apple punoi me Etsy, Akamai dhe SwissRE për të mbështetur zhvillimin e një projekti diellor fotovoltaik që jep 165 megavat energji.

E gjithë kjo e bën kompaninë një model. Kjo tregon se përdorimi i teknologjive nuk është i papajtueshëm me një mjedis të pastër dhe të shëndetshëm. Apple bëhet një pikë referimi. Nëse të gjithë të tjerët do të bënin modele të ngjashme, ka të ngjarë që bota do të ishte një vend shumë më i rehatshëm për të jetuar pa u shqetësuar shkallët e ndotjesaq te rrezikshem jane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.