Si të instaloni MacOS Monterey zhvilluesi beta

Që nga 7 qershori i kaluar që u prezantua macOS Monterey në partneritet nga Apple përmes WWDC, ne nuk kemi ndalur së foluri për lajmet që sjell ky sistem i ri operativ. Unë e kuptoj plotësisht atë ndjenjë të leximit por që nuk mund të shijoj. Më kujton filmin Al Pacino kur ai tha: "Shikoni por mos prekni, prekni por mos shijoni ...". Nëse dëshironi, ne do t'ju shpjegojmë se si të instaloni macOS Monterey Beta. Sigurisht, jini të kujdesshëm dhe ndiqni hapat vetëm nëse e dini se çfarë po bëni.

Dua ta tregoj para se ta filloj atë instalimi i betave gjithmonë mbart një rrezik që disa njerëz mund të supozojnë por shumica nuk munden. Kjo do të thotë, që Mac-u ynë vjetërohet sepse kemi instaluar një Beta të një sistemi operativ që është ende në fillimet e tij, nuk është një ide e mirë dhe aq më pak nëse bëhet në pajisjet kryesore. Kështu që thjesht duhet të marrësh përgjegjësi. Unë ju them të prisni që të dalë versioni zyrtar dhe madje ju them se kur kjo të ndodhë, ju prisni edhe pak më shumë. Por nëse doni të provoni funksionet e reja, ne ju shpjegojmë se si bëhet.

Nëse doni të shihni gjithçka të re në macOS Monterey si Kontrolli Universal, SharePlay FaceTime, modaliteti i ri i Fokusit, aplikacioni Shkurtoret, Tekst i Drejtpërdrejtë, Safari i ri dhe më shumë, duhet ta ndiqni këtë udhëzues për shkronjën. Ju duhet të vazhdoni të lexoni gjithçka, mos shkoni direkt në çështje. Bëni durim.

Gjëja e parë dhe e përsëris atë, është se ju do të mësoni se si të instaloni versionin beta për zhvilluesit e macOS Monterey. Version beta, domethënë në teste. Ne e dimë që Apple zbuloi verzionin tjetër madhor të macOS në fjalën e saj kryesore WWDC 21 dhe vuri në dispozicion zhvilluesin beta për provë në Mac. Në ndërkohë, macOS 12 Beta e parë publike e Monterey do të mbërrijë në korrik. 

Merrni parasysh atë informacion. Kjo beta është vetëm për zhvilluesit. Edhe ky tjetri:

LFunksioni i kontrollit universal nuk është i disponueshëm në versionin e parë beta për zhvilluesit e macOS Monterey, por ne e presim atë së shpejti.

Si të instaloni MacOS Monterey zhvilluesi beta

Ju lutem vini re që është më mirë të përdorësh një Mac dytësor për të instaluar macOS Monterey beta, pasi çështjet e performancës dhe besueshmërisë janë të zakonshme. Obviousshtë e qartë, mos harroni se për të instaluar beta duhet të keni një Mac të pajtueshëm. Ju mund ta dini listën e plotë duke hedhur një vështrim në këtë hyrje tonën.

Nëse nuk jeni regjistruar ende si zhvillues i Apple, do të duhet ta bësh këtu. Ne te kunderten, mund të presësh për programin publik beta falas për të filluar në korrik. Ne shkojmë me hapat e nevojshëm për të filluar të shijojmë versionin e ri të sistemit operativ:

 1. Ju duhet të bëni një rezervë e re e Mac tuaj. Një nga përfitimet e macOS Monterey është thjeshtësia për të fshirë gjithçka pa pasur nevojë për masa drastike.
 2. Nga Mac-i juaj, shkoni te faqja e internetit e zhvilluesit nga Apple
 3. Klikoni Llogaria en këndin e sipërm djathtas dhe identifikohuni nëse nuk e keni bërë tashmë
 4. Tani klikoni në ikonën dy rreshta në këndin e sipërm të majtë, zgjidhni Shkarkimet dhe sigurohuni që skeda "Sistemet Operative" të jetë zgjedhur në krye
 5. Klikoni mbi Instaloni profilin pranë versionit beta të macOS Monterey
 6. Shkoni në dosjen tuaj të shkarkimeve dhe duhet të shihni programin e identifikimit beta të macOS
 7. Klikoni dy herë mbi të Për të montuar imazhin e diskut të dobishëm, tani klikoni dy herë në Access Utility.pkg për të instaluar profilin e macOS beta në Mac tuaj
 8. Dritarja e Sistemit Preferencat> Përditësimi i Softuerit duhet të fillojë automatikisht me versionin beta të macOS 12, klikoni Përditëso Tani për të shkarkuar azhurnimin (madhësi gati 12 GB)
 9. Kur të përfundojë shkarkimi, do të shihni një dritare të re për të instaluar macOS Monterey, kliko Vazhdo
 10. Ndiqni udhëzimet për të përfunduar instalimin e beta-s

Ju jeni tashmë të përgatitur për të provuar dhe ndihmuar Apple të përmirësojë këtë version.

Ju lutemi mos harroni se është beta. Mos e provoni nëse nuk e dini se ku do të merreni me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.