OS X 10.11 do të përfshijë Qendrën e Kontrollit dhe përmirësimet e sigurisë gjithashtu me iOS 9

Megjithëse OS X 10.11, i njohur deri më tani nën emrin "Gala", do të përqendrohet në korrigjimin e gabimeve dhe gabimeve, dhe rritjen e stabilitetit, do të paraqesë gjithashtu disa përmirësime të dukshme, njëra prej tyre, përfshirja e një "Qendra e Kontrollit" trashëguar nga iOS.

iOS 9 dhe OS X 10.11, më shumë lajme sesa pritej

Ndërsa me OS X Yosemite u prezantuan disa të reja tipare shumë të spikatura të tilla si Handoff, iCloud Drive dhe Instant Hotspot, vëmendja e OS X 10.11 do të jetë në përmirësimin e stabilitetit dhe performancës, karakteristikave të reja të sigurisë dhe ndryshimeve të ndërfaqes në të gjithë sistemin, sipas një raporti të botuar nga 9to5Mac.

OS X 10.11 do të fitoni veçori të ndryshme të reja duke përfshirë edhe një ndryshimi i burimit nga Helvetica Neue aktuale në San Francisko prezantuar nga Apple Rights Watch dhe tashmë të shtypur në tastierën e i ri 12 ″ MacBooksi dhe një të re Qendra e Kontrollit o Qendra e Kontrollit e ngjashme me atë që kemi në iPhone dhe iPad dhe që fillimisht u gjet në versionet beta të Yosemite OS X por që, megjithatë, nuk u përfshi në versionin përfundimtar.

Qendra e Kontrollit lëviz shumë prej kontrolleve nga shiriti i menusë së Mac në një panel që rrëshqet nga ana e majtë e ekranit Mac, duke shtuar kontrolle në ekran për muzikë dhe veçori të tjera të ndikuara nga iOS. thuhet në raport. Sidoqoftë, Qendra e Kontrollit thuhet se ka qenë në fluks të vazhdueshëm gjatë zhvillimit të saj, dhe mund të anashkalohet përsëri.

Qendra e Kontrollit-OS-X-10.11

Qendra e Kontrollit në një beta të OS X Yosemite në 2014

Përmirësimet e sigurisë në OS X 10.11

Duke iu kthyer raportit, mollë gjithashtu punon në një sistemi i ri i sigurisë niveli i kernelit i quajtur "Rootless" për OS X dhe iOS që do të ndihmojë në ndalimin e malware dhe mbrojtjen e të dhënave konfidenciale duke ndaluar përdorimin e disa skedarëve të mbrojtur në pajisjet Mac dhe iOS. "Rootless" duket se është një tipar i përhershëm në iOS tani, për të keqen e komunitetit. jailbreak, por ndoshta mund të çaktivizohet në OS X.

Por Apple planifikon të shkojë më tej në përmirësimin e sigurisë deri në shndërrimi i shumë prej aplikacioneve tuaja kryesore të bazuara në IMAP në OS X dhe iOS, të tilla si Shënimet, Kujtesat ose Kalendari, kanë një prapavijë në iCloud Drive që përpunon të dhënat veçmas nga procesi i mëparshëm i mbledhjes, i cili siguron kontroll dhe siguri më të madhe. Me këtë, Apple pret që përdorimi iCloud të rritet në mënyrë që kompania thuhet se është duke azhurnuar serverat iCloud Drive dhe CloudKit për të trajtuar këtë ngarkesë shtesë.

Përmirësimet e ICloud Drive janë planifikuar gjithashtu me ardhjen e iOS 9 dhe OS X 10.11

Përmirësimet e ICloud Drive janë planifikuar gjithashtu me ardhjen e iOS 9 dhe OS X 10.11

Kompania po teston gjithashtu një tipar të ri të "Wi-Fi i besuar" që lejon Macs dhe pajisjet iOS të lidhen me routerët e besueshëm pa tela pa masa shtesë sigurie, ndërsa routerët e pabesueshëm do të kishin një lidhje wireless e koduar fort. Apple mund të nisë këtë funksion më vonë këtë vit ose të presë deri në versionet e OS X dhe iOS të vitit të ardhshëm, sipas raportit 9to5Mac.

mollë edhe do të optimizojë iOS 9 në pajisjet e vjetra bazuar në çipin A5përfshirë gjeneratën e parë iPhone 4S dhe iPad Mini, i cili do të përfshinte gjithashtu gjeneratën e 5-të iPod Touch dhe madje iPad 2.

iOS 9 do të jetë në përputhje me pajisjet e chip A5 si iPhone 4S, iPad 2 dhe iPad Mini origjinal

iOS 9 do të jetë në përputhje me pajisjet e chip A5 si iPhone 4S, iPad 2 dhe iPad Mini origjinal

Apple po ndërton një version bazë të iOS 9 që funksionon në mënyrë efikase në pajisjet e vjetra A5, kështu që secila veçori do të funksionojë si duhet një nga një. Falë kësaj qasjeje të re, një gjeneratë e tërë (ose dy) iPhone, iPad dhe iPod Touch do të jenë në përputhje me iOS 9 në vend që të arrijnë në fund të linjës iOS, raportin Raporti.

Swift gjithashtu do të azhurnohet

Ne te shkuaren, mollë tha se po përgatiste një azhurnim të madh të gjuhës së tij të programimit I shpejtë me "Ndërfaqja Binare e Aplikimit (ABI)" që do të sigurojë qëndrueshmëri më të madhe. Aplikimet I shpejtë azhurnuar për iOS 9 dhe OS X 10.11 Ata do të kenë kode binare të para-instaluara që kërkojnë më pak hapësirë ​​dhe përdorin më pak të dhëna celulare. Raporti pretendon se Apple ka në plan të shndërrojë aplikacionet e saj në Swift në 2016 si pjesë e iOS 10 dhe OS X 10.12.

Por për të konfirmuar të gjitha këto 9to5Mac njofton, ne do të duhet të presim për WWDC 2015 që, sigurisht, ju mund ta ndiqni me shumë detaje 8 Qershorin e ardhshëm në Applelizados, kështu që, qëndroni në sintonizim!

BURIMI | MacRumors


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.